Eski Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türk siyasetinde önemli bir isim olarak bilinmektedir. İşte Süleyman Soylu'nun hayatı ve siyasi kariyeri hakkında detaylar:

Süleyman Soylu, 21 Kasım 1969 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Kökeni Trabzon'un Of ilçesinin Çamlı köyüne dayanmaktadır. İlk ve orta öğrenimini İstanbul'un Gaziosmanpaşa ilçesinde tamamlamıştır. Lise eğitimine Plevne Lisesi'nde başlayan Soylu, ardından Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde öğrenimine devam etmiş ve eğitimini tamamlamak için İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'ne geçmiştir.

1990 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda aracı kurumlarında çalışarak meslek hayatına başlamıştır. 1989 yılında okul arkadaşlarıyla birlikte kurduğu bir şirketle ticaret hayatına adım atan Soylu, 1995 yılında kendi şirketini kurarak siyasi kariyerinin yanı sıra ticari faaliyetlerini de sürdürmektedir.

Siyasi kariyerine 1987 yılında adım atan Soylu, merkez sağ Doğru Yol Partisi'nin Gençlik Kolları'nda aktif görev almıştır. 1995 yılında Gaziosmanpaşa ilçe örgütünün başkanlığına seçilen Soylu, sadece 25 yaşında Türkiye'nin en genç ilçe başkanı unvanını elde etmiştir. 29 Nisan 1999'da İstanbul il başkanlığı görevine getirilmiş ve 2002 genel seçimleri öncesine kadar bu görevi sürdürmüştür.

Hakan Ural’ın annesi kim, meğer o ünlü isim annesi çıktı, Yeşilçam’ın yıldızıydı bir dönem… Hakan Ural’ın annesi kim, meğer o ünlü isim annesi çıktı, Yeşilçam’ın yıldızıydı bir dönem…

2008-2009 yılları arasında Demokrat Parti Genel Başkanlığı yapmış ve Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nden Trabzon milletvekili olarak Meclis'e girmiştir. 31 Ağustos 2016 tarihinde İçişleri Bakanlığı görevine atanan Soylu, bu görevi 4 Haziran 2023 tarihine kadar sürdürmüştür. Toplamda 2468 gün İçişleri Bakanlığı yaparak bu süre boyunca görev yapan en uzun ikinci İçişleri Bakanı olmuştur.

Süleyman Soylu, Hamdiye Soylu ile evlidir ve çiftin 2 çocuğu bulunmaktadır. Bugünlerde Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul 2. bölge 28. dönem milletvekili olarak görev yapmaktadır.