Kripto para borsası FTX'in kurucusu ve eski Üst Yöneticisi Sam Bankman-Fried'ın dolandırıcılık ve kara para aklama suçlamalarıyla yargılandığı ceza davasında son duruşma görüldü. İşte detaylar:

Karar Duruşmasında Verilen Cezaya İtiraz Edilecek

Şanlıurfa'da Bağ İçindeki Konteynerde Çıkan Yangında Bir Kişi Hayatını Kaybetti Şanlıurfa'da Bağ İçindeki Konteynerde Çıkan Yangında Bir Kişi Hayatını Kaybetti

Sam Bankman-Fried, 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Savcılar, Bankman-Fried'ın 40 ila 50 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmasını isterken, savunma avukatları ise 5 ila 6,5 yıl arasında hapis cezası talep etmişti. Bankman-Fried'ın cezasına itiraz etmeyi planladığı belirtildi.

FTX Müşterilerinin Paralarının Kaybolduğu İddiası

FTX müşterilerinin 8 milyar dolardan fazla parasının kaybolduğu iddiasıyla açılan davanın ceza duruşması sonucunda Bankman-Fried'ın suçlu bulunması dikkat çekti. Bankman-Fried'ın, FTX müşterilerini dolandırdığı ve paralarını örtbas ettiği iddia ediliyordu.

Bankman-Fried'ın İddiaları ve Savunması

Bankman-Fried, suçlamaları reddederek, hatalarının olduğunu ancak hiçbir zaman fon çalmayı amaçlamadığını öne sürmüştü. Mahkemedeki ifadesinde, iyi niyetle hareket ettiğini ve yaptıklarının FTX'in avukatlar tarafından hazırlanan politikalarına uygun olduğuna inandığını belirtmişti.

Jüri Kararı ve Savcının Açıklamaları

Jüri, Bankman-Fried'ı elektronik dolandırıcılık, menkul kıymet dolandırıcılığı ve kara para aklama da dahil 7 suçtan suçlu bulmuştu. New York Güney Bölge Savcısı Damian Williams, Bankman-Fried'ın, "Amerikan tarihinin en büyük mali dolandırıcılıklarından birini gerçekleştirdiğini" belirtmişti.

Sam Bankman-Fried'ın hapis cezası alması, kripto para dünyasında büyük yankı uyandırdı. Bankman-Fried'ın FTX müşterilerine karşı işlediği suçlardan dolayı verilen ceza, kripto para borsalarının güvenilirliği ve yönetişimi konusunda da önemli soruları gündeme getirdi.