Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), zorunlu trafik sigortası primlerinde haziran ayı için uygulanacak azami artış oranını yüzde 3,25 olarak belirledi. Bu karar, 1 Mayıs itibarıyla devreye alınan hasar maliyet endeksi uygulamasıyla birlikte geldi.

1.300 TL Kurban Bayramı Yardımı başladı mı, kimler alabilir? 1.300 TL Kurban Bayramı Yardımı başladı mı, kimler alabilir?

ARAÇ SAHİPLERİNİ İLGİLENDİREN KARAR

SEDDK tarafından yapılan açıklamada, zorunlu trafik sigortası prim artış oranının belirlendiği genelgeye yer verildi. Genelgeye göre, "2024 yılı mayıs ayında araç grubu ve kullanım türüne göre uygulanan azami primler, 2024 yılı haziran ayı için yüzde 3,25 artırılarak uygulanacak" ifadelerine yer verildi.

ENDEKSLE BELİRLENEN ARTIŞ

Zorunlu trafik sigortası prim artışı, her ay endeksle belirleniyor. Bu endeks, asgari ücret, yedek parça, bakım-onarım ve motorlu araçlardaki fiyat değişimlerini dikkate alarak hesaplanıyor. Bu doğrultuda, haziran ayı için belirlenen yüzde 3,25'lik artış oranı, endeksle belirlenen faktörlerin etkisiyle şekillendi.

ARA BAŞLIK: ARAÇ SAHİPLERİNE YÖNELİK ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİKLİK

Zorunlu trafik sigortası primlerindeki artış, araç sahipleri için önemli bir değişiklik olarak karşımıza çıkıyor. SEDDK'nın belirlediği yüzde 3,25'lik artış oranı, gelecek aylarda trafik sigortası primlerinde nasıl bir seyir izleneceğine dair de önemli ipuçları veriyor. Bu değişiklik, araç sahiplerinin gelecek dönemdeki sigorta ödemelerini etkileyecek.