2024 Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimler Açıklandı mı?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından LGS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından lise tercih kılavuzu da yayımlandı. 2024 yılı LGS sınav sonuçlarına göre lise taban puanları ve yüzdelik dilimler öğrenciler ve veliler tarafından merakla araştırılıyor. Peki, 2024 yılı lise taban puanları ve yüzdelik dilimler açıklandı mı? İşte detaylar…

MEB SON DAKİKA: LGS tercih sonuçları ne zaman, hangi tarihte açıklanacak? 2024 LGS tercih sonuçları sorgulama MEB SON DAKİKA: LGS tercih sonuçları ne zaman, hangi tarihte açıklanacak? 2024 LGS tercih sonuçları sorgulama

Lgs Fizik Sorusu

Lise Taban Puanları ve Yüzdelik Dilimler Nereden Öğrenilebilir?

LGS 2024 sınav sonuçları geçtiğimiz hafta Cuma günü adayların erişimine açıldı. Sonuçların açıklanmasının ardından, öğrenciler liselere yerleştirmede önemli olan taban puanlar ve yüzdelik dilimler hakkında bilgi edinmeye başladı. MEB, tercih kılavuzunu adayların erişimine sundu. Bu kılavuzda, Fen Liseleri, Anadolu Liseleri ve Anadolu İmam Hatip Liseleri gibi okulların taban puanları ve yüzdelik dilimleri yer alıyor. Öğrenciler, tercih edecekleri okulların taban puanlarını ve başarı sıralamalarını, bulundukları illerdeki okul listelerinden e-Okul sistemi üzerinden kontrol edebilirler.

Lgs Fen Sorusu Iptal Mi Lgs De Iptal Edilen Soru Var Mi

Lise Tercihleri Nasıl Yapılacak?

Öğrenciler, aldıkları puanlara göre tercih işlemlerini 17 Temmuz tarihine kadar yapabilecekler. Tercih işlemleri sırasında, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından en fazla 5 okul tercihi yapabilecekler. Bu tercihlerde ilk üç okulun, öğrencinin ikamet adresinin bulunduğu kayıt alanından seçilmesi gerekiyor. Aynı okul türünden en fazla 3 okul tercih edilebilecek.

Lgs Fen Sorusu Iptal Mi Lgs De Iptal Edilen Soru Var Mi 85

Kaç Tercih Yapılabilecek?

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulların yanı sıra, merkezi sınavla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 10 tercih yapılabilecek. Ayrıca pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 tercih yapılabilecek. Toplamda 20 tercih hakkı bulunuyor. Tercih ekranında "yeşil" renk öğrencinin ikamet adresinin bulunduğu kayıt alanındaki okulları, "mavi" renk komşu kayıt alanında yer alan okulları, "kırmızı" renk ise il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarını işaret ediyor.

Lgs Fen Sorusu Iptal Mi Lgs De Iptal Edilen Soru Var Mi 1

2024 Taban Puanlar ve Yüzdelik Dilimler Açıklandı mı?

LGS 2024 taban puanlar ve yüzdelik dilimler, bu yıl gerçekleştirilecek olan tercihlerin ardından MEB tarafından duyurulacak. Adaylar, LGS sınav sonuçlarına göre 2023 yılı taban puanlarını ve başarı sıralamalarını e-Okul üzerinden kontrol ettikten sonra hayal ettikleri lisenin taban puanı ve başarı sıralamalarını inceleyebilirler. Adaylar, tercih yaparken geçen yılın verilerini dikkate alarak, bu yılki yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerini güncelleyebilirler.

Lgs Sınav Gözetmen Ücretleri Belli Oldu

Yerel Yerleştirme Tercihleri Nasıl Yapılacak?

Öğrenciler, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yaparken, ikamet adreslerine en yakın okulları seçmek zorundadır. Yerel yerleştirmede ilk üç okul tercihi, öğrencinin kayıt alanında bulunan okullardan olmalıdır. Bu süreçte, öğrencilere en fazla 5 okul tercihi yapma hakkı tanınmaktadır.

Lgs Sinavindan 1 Gun Once Ne Yap

Merkezi Yerleştirme Tercihleri İçin Kaç Tercih Yapılabilir?

Merkezi yerleştirme ile öğrenci alan okullar için ise toplamda 10 tercih yapılabilecektir. Pansiyonlu okullar tercih ekranından ise en fazla 5 tercih yapılabilir. Böylece, toplamda 20 tercih hakkı kullanılarak, öğrencilerin farklı okulları tercih etme şansı bulunmaktadır.

Lgs1

LGS Tercih Kılavuzu Nereden Erişilebilir?

LGS tercih kılavuzu, MEB’in resmi web sitesi üzerinden adayların erişimine açılmıştır. Adaylar, tercihlerini yapmadan önce kılavuzu dikkatlice incelemeli ve tercihlerini bu doğrultuda belirlemelidirler. Taban puanlar ve yüzdelik dilimler, tercih sürecinde öğrencilerin doğru tercihler yapmasına yardımcı olacaktır.

2024 yılı LGS sonuçlarına göre lise tercihlerinin başlaması ile öğrenciler, hedefledikleri okullara yerleşebilmek için taban puan ve yüzdelik dilim bilgilerini dikkatle takip etmeye devam ediyor.

Editör: Muhammed Fatih Kıvrım