Balıkesir'de, 11 Mayıs'ta kuryelik yaparken teslim ettiği sipariş sonrası sokakta hunharca öldürülen 20 yaşındaki Ata Emre Akman'ın davası, Balıkesir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı. Katil zanlısı E.Ö. ile babası Orhan Ö. hakim karşısına çıktı. Katil zanlısı E.Ö. ifadesinde, "Maktule 25 kere bıçak sallamışım. 25 kere sallasam da o gün neyin beni buna sevk ettiğini hatırlamıyorum. Olay öncesinde babam beni Sultan'a karşı doldurmadı" dedi.

Zanlının Yaşı Tartışma Konusu

Korkunç cinayette katil zanlısının yaşı tartışma konusu oldu. Caninin yaşının tespiti için Balıkesir 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen tensip kararında, topuk kanı ve hastane kayıtları istendi. İl Sağlık Müdürlüğü, E.Ö.'nün annesinin 2007'de doğum yaptığına dair bir kayda rastlanmadığını belirtti. Akman ailesinin avukatı İbrahim Erenci, bu durumun E.Ö.'nün 18 yaşından büyük olduğu yönündeki iddialarını destekler nitelikte ve kemik yaşının tespitinin zorunluluk olduğunu söyledi.

Mahkemedeki İfadeler ve Savunmalar

E.Ö., mahkemedeki ifadesinde, "Kimseyi tasarlayarak öldürmedim. Sadece Sultan Dönmez'in evini taşlamak için gitmiştim. Babaannemin yanında büyüdüm. Üç kardeşiz. Sultan Dönmez'in kızı babama mesaj atıyordu. Sürekli bizimle uğraşıyordu. Bizimle görüşmek istedi. Sultan Dönmez, 2012-2013 yıllarında bizden çek çaldı. Sürekli bizi tehdit ediyordu, babam ile Sultan arasında anlaşmazlık vardı, onlardan kaçıyorduk. 2020 yılı öncesinde Sultan ile anlaşmazlık yoktu. Sultan'ın beraber yaşadığı Yaşar ile aramızda anlaşmazlıklar oldu. Sultan ile ilgili olarak babamla özel bir görüşmemiz olmadı. Babamın cezaevinden çıkmasından sonra Sultan ile iletişimimiz olmadı. Sultan ile olay tarihine kadar aramızda 2 bin 654 dakika telefon görüşmesi gözükse de bu görüşmeleri ben yapmadım" dedi.

Olayın Detayları

Olay günü 11 Mayıs'ta 13-14 tane bira içtiğini söyleyen E.Ö., babasıyla vakit geçirdikten sonra arkadaşlarının yanına gidip tekrar bira içtiğini belirtti. Babasıyla eve gittiklerinde Sultan'ın küçüklüğünden beri yaşattıklarını düşünmeye başladığını ve öfkelendiğini söyleyen E.Ö., "Yanıma bıçağımı aldım ama amacım onun evini taşlamaktı. Giderken yoldan taş aldım. Sultan'ın yaşadığı binaya geldim. Genç motokuryeyi gördüm. Yanına gidip Sultan'ın evde olup olmadığını sordum. 'Motorla mendil mi satıyorum görmüyor musun?' dedi. 'Sultan Durmaz'a mı geldin?' deyince 'Ebru Gündeş'e geldim' dedi. 'Neden beni tersliyorsun?' dedim ve boğuşma oldu. Bıçağı bir kere salladım. Sonrasını hatırlamıyorum. Maktule 25 kere bıçak sallamışım. 25 kere sallasam da o gün neyin beni buna sevk ettiğini hatırlamıyorum. Olay öncesinde babam beni Sultan'a karşı doldurmadı. Babamın yönlendirmesi olmadı" şeklinde ifade verdi.

Baba Orhan Ö.'nün İfadesi

E.Ö.'nün babası Orhan Ö. ise mahkemedeki ifadesinde, "Uzun süreli telefon görüşmesini oğlum değil, ben yaptım. Sultan'ın kızıyla görüştüm. Benden yardım istedi. Sultan bana takıntılıydı. 2010-2013 yılları arasında Sultan ile ilişkimiz oldu. Sonra gitti ve benim arkadaşlarımdan biriyle evlendi, kurtuldum diye sevindim. Ailemle yaşadığım eve 'Çocuk hasta' diyerek geldi. Sonra babam, Sultan'ı bıçakladı. Ben onu uzak tutmaya çalıştıkça bize yapıştı. Bu kadın şeytanın ta kendisi. Ben 10 yıldır suç işlemiyorum. Cezaevinden çıktıktan sonra bana yeniden ulaştı. Sultan'a karşı en ufak hakaretim yoktur. Sultan'ın çocuğumu karnında taşırken fuhuş yaptığını öğrendim" diye konuştu.

Uyuşturucu tacirlerine dev operasyon! 1 milyon 781 bin kök kenevir ve 511 kilo esrar yakalandı Uyuşturucu tacirlerine dev operasyon! 1 milyon 781 bin kök kenevir ve 511 kilo esrar yakalandı

Akman Ailesinin Mücadelesi

Öldürülen gencin İstanbul'da yaşayan babası emekli albay Erol Akman ve annesi Zuhal Akman ile avukatlarının yanı sıra onlara destek olmak için aralarında motokuryelerin de bulunduğu çok sayıda kişi, Balıkesir Adalet Sarayı önünde toplandı. Akman ailesinin avukatı Özden Başak, tutuklu sanıklardan E.Ö.'nün "tasarlayarak canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme", babası Orhan Ö.'nün "tasarlayarak ve canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmeye azmettirme" suçlarından Balıkesir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacakları davanın ilk duruşması öncesinde basın mensuplarına açıklama yaptı.

Editör: Zeliha YAKUT