Şarkıcı Deniz Tekin’in yeni mesleği şaşırttı, müziği bırakıp o işe başladı Şarkıcı Deniz Tekin’in yeni mesleği şaşırttı, müziği bırakıp o işe başladı

Sinem Dedetaş, 1981 yılında Eskişehir'de doğmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi'nden mezun olmuş ve gemi inşa yüksek mühendisi ünvanı almıştır. Kariyerine gemi inşaatı alanında başlayan Dedetaş, 10 yıl boyunca ulusal ve uluslararası firmalarda çalışmıştır.

Barış Dedetaş ile evlidir ve birlikte kendi şirketlerini kurmuşlardır. Sinem Dedetaş, toplumsal sorumluluk projelerine de aktif olarak katılmıştır. 2014-2016 yılları arasında Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Gemi Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır. Bu dönemde denizcilik sektöründeki gelişmeleri ve mühendislik alanındaki sorunları aktif bir şekilde ele almıştır.

2019 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştirak Şirketi olan İstanbul Şehir Hatları A.Ş'ye Genel Müdür olarak atanmıştır. Bu göreviyle İstanbul Şehir Hatları A.Ş'nin ilk kadın genel müdürü olmuştur. Sinem Dedetaş, bu görevi sırasında şirketin stratejik yönetimine liderlik etmiş ve İstanbul'un deniz ulaşımı alanında önemli adımlar atmıştır.

Ayrıca, Dedetaş 2023 yılında Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) Su Yolu Komitesi başkanlığına seçilmiştir. Bu göreviyle uluslararası alanda su yolu taşımacılığının geliştirilmesi ve sürdürülebilirliği konusunda önemli çalışmalar yürütmektedir. Sinem Dedetaş'ın başarılı kariyeri ve toplumsal katkıları, onu Türkiye'nin önde gelen kadın liderlerinden biri haline getirmiştir.