Trump'tan ABD Baskanı Biden'e şok sözler:  Donald Trump ABD Başkanı Joe Biden'in adaylıktan çekilmesine ne açıklama yaptı? Trump'tan ABD Baskanı Biden'e şok sözler: Donald Trump ABD Başkanı Joe Biden'in adaylıktan çekilmesine ne açıklama yaptı?

Türkiye'de kamu yönetimi alanında önemli bir pozisyona atanan Fatih Çelikkaya'nın kariyeri ve geçmişi, yeni göreviyle birlikte kamuoyunun dikkatini çekti. İşte, Fatih Çelikkaya'nın hayatı ve profesyonel geçmişi hakkında detaylar:

Strateji Geliştirme Daire Başkanı Fatih Çelikkaya Kimdir?

1982 yılında Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde doğan Fatih Çelikkaya, eğitim hayatına memleketinde başlamış ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun olmuştur. Kamu yönetimi alanındaki eğitimini İngiltere'de de sürdürmüş ve Middlesex Üniversitesi'nde İngilizce ve kamu yönetimi üzerine eğitim almıştır. Bu eğitim süreci, Çelikkaya'nın akademik temellerini sağlam bir şekilde oluşturmasına katkı sağlamıştır.

Mesleki Kariyeri ve Görevleri

Fatih Çelikkaya, 2005 yılında kaymakam adayı olarak göreve başlamış ve Sivas'ta ilk mesleki adımlarını atmıştır. Sarıoğlan, Pütürge, Almus gibi çeşitli ilçelerde kaymakamlık görevlerinde bulunmuş ve bu süreçte yerel yönetimlerin çeşitli alanlarında deneyim kazanmıştır. Erciyes Üniversitesi'nde yüksek lisansını tamamlamış olan Çelikkaya, uluslararası mali kuruluşların Türkiye'nin tarım politikalarına etkisi konulu teziyle de akademik birikimini artırmıştır. Doktora eğitimini ise Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde tamamlayarak "Doktor" unvanı almıştır.

Son yıllarda Şanlıurfa Vali Yardımcılığı, Birecik ilçesi kaymakamlığı ve Çanakkale'nin Lapseki ilçesindeki görevlerinin ardından, 2022 yılında Dulkadiroğlu Kaymakamlığı'na atanmıştır. Bu süreçte, yönetim ve stratejik planlama konularında sahip olduğu bilgi ve deneyimle dikkatleri üzerine çekmiştir.

Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı Görevi

2 Temmuz 2024 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararıyla Strateji Geliştirme Daire Başkanı olarak görevlendirilen Fatih Çelikkaya, devletin stratejik planlama süreçlerinde kritik bir rol oynayacak. Bu yeni göreviyle birlikte, Türkiye'nin ekonomik ve sosyal politikalarının geliştirilmesi ve uygulanmasında etkin bir rol üstlenecektir.
 

Editör: Havva Andırır