AK Parti'nin son düzenlemesiyle emeklilik şartları değiştirilmiş ve 8 Eylül 1999 öncesi ve sonrası olmak üzere iki farklı emeklilik sistemi uygulanmaya başlanmıştı.

SGK'nın yaptığı güncellemeyle, özellikle staj ve çıraklık sigortası girişi yapan kişilerin ilk işe giriş tarihlerinde bazı değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler, emeklilik için yaş şartını da doldurmak zorunda kalan kişileri etkiliyor.

STAJ VE ÇIRAKLIK SİGORTASI GİRİŞİ YAPANLAR DİKKAT!

Staj ve çıraklık sigortası girişi yapılan kişiler, ilk işe giriş tarihlerinin 8 Eylül 1999 ve öncesi olmasına rağmen EYT kapsamı dışında kaldılar. Bu durumda olan kişilerin emeklilik için yaş şartını da doldurması gerekiyor. Kadınlarda 58 yaş, erkeklerde ise 60 yaş şartı aranıyor.

E-DEVLET'TEN KONTROL ŞART!

Eğer ilk işe giriş tarihiniz 8 Eylül 1999 ve öncesi olup staj veya çıraklık sigortası girişi yaptıysanız, hemen E-Devlet üzerinden SGK hizmet dökümünüzü kontrol etmelisiniz. Bu güncel bilgiler doğrultusunda emeklilik planlarınızı gözden geçirerek gerekli adımları atabilirsiniz.

STAJ VE ÇIRAKLIK SİGORTASI MAĞDURLARI EYT TALEP EDİYOR!

Staj ve çıraklık sigortası girişi yapan kişiler, kendilerinin de EYT kapsamına dahil edilmesini talep ediyorlar. Bu talebin dayanağı, staj ve çıraklık sigortasının zorunlu bir uygulama olması ve prim günlerinin emeklilik için hesaba katılmasıdır.

E-DEVLET ÜZERİNDEN SGK HİZMET DÖKÜMÜNÜ KONTROL ET!

E-Devlet'e giriş yaparak "Sosyal Güvenlik Kurumu" sekmesine tıklayın. Ardından "Hizmet Dökümü" seçeneğini seçerek bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz. Güncel bilgilere erişmek için SGK'nın resmi internet sitesini ve sosyal medya hesaplarını da takip etmeyi unutmayın.

Staj ve çıraklık sigortası mağdurları, haklarını korumak için çeşitli eylemler düzenlemekte ve hukuki yolları da araştırmaktadırlar. Bu konudaki gelişmeleri yakından takip etmek için ilgili haber kaynaklarını düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

2024 Kurban Bayramı ikramiyesi neden yatmadı, ödeme tarihi ne zaman? 2024 Kurban Bayramı ikramiyesi neden yatmadı, ödeme tarihi ne zaman?