Milyonlarca emekliye 2024 yılının ikinci ikramiyeleri önümüzdeki hafta ödenecek. Maaş tutarına bakılmaksızın her emekliye eşit miktarda ödenecek olan ikramiyeler, toplamda 42 milyar lirayı bulacak. Nisan ayında yapılan 3.000 TL'lik ödemenin ardından, Haziran ayında da 3.000 TL ödeme yapılacak.

Ödeme Detayları

Emeklilere yapılan bu ödemeler, ölüm maaşı (dul-yetim) alanlara maaş oranına göre, iş göremezlik ödeneği alanlara ise rapor oranına göre ödenecek. Eşinden ve babasından maaş alanlar için belirli oranlar bulunuyor. Örneğin, eşinden maaş alan biri çalışmıyorsa yüzde 75, çalışıyorsa yüzde 50 oranında aylık alıyor. Yetimler ise yüzde 25 oranında maaş alıyor.

Merkez Bankası Anketi: En Düşük SSK ve Bağkur Emekli Maaşı Kaç TL Olacak? Merkez Bankası Anketi: En Düşük SSK ve Bağkur Emekli Maaşı Kaç TL Olacak?

İkramiye Tutarları

Maaş oranlarına göre ikramiye tutarları şu şekilde belirlendi:

  • Yüzde 75 oranında maaş alanların ikramiyesi 2.250 TL
  • Yüzde 50 oranında maaş alanların ikramiyesi 1.500 TL
  • Yüzde 25 oranında maaş alanların ikramiyesi 750 TL

Emeklilere yapılacak olan bu ödemelerle birlikte toplamda 42 milyar lira değerinde ikramiye dağıtılacak.

Kimler Ne Zaman Alacak?

Ödemeler, maaş oranına göre belirli günlerde yapılacak. Maaş oranı yüksek olanların ödemeleri daha erken tarihlerde gerçekleşecek. İş göremezlik ödeneği alanlar da rapor oranına göre ikramiyelerini alacaklar.

Emekliler, ikramiyelerini alacakları tarihleri ve tutarları ilgili kurumların duyurularından takip edebilirler. Ödeme günlerinde herhangi bir aksaklık yaşanmaması için gerekli tüm önlemler alınmış durumda.

Editör: Zeliha YAKUT