Adil Koç'un sahibi olduğu Koç Metalurji, demir-çelik sektöründe önemli bir oyuncu olarak faaliyet göstermektedir. Şirketin geçmişi ve faaliyetleri hakkında merak edilenleri araştırdık.

ADİL KOÇ KİMDİR?

Şirketin kurucusu ve tek pay sahibi olan Adil Koç, 1975 yılında Şanlıurfa'da doğmuştur. İş hayatına demir-çelik ürünleri ticareti ve imalatıyla başlayan Koç, 1993 yılında Koç Metalurji şirketini kurmuştur. Şirketin yönetim kurulu başkanlığını uzun yıllar yürüten Koç, 2023 yılında yönetim kurulu başkan vekili olarak görev yapmaktadır.

KOÇ METALURJİ'NİN FAALİYET ALANI

Hatay ve Osmaniye'de bulunan tesislerinde üretim yapan Koç Metalurji, kütük demirden inşaat demiri üretimi yapmaktadır. Hatay'daki tesisinde yıllık 518.400 tonluk üretim kapasitesine sahip olan şirket, Osmaniye'deki tesisinde ise izabe hurda demirden kütük demir üretmektedir. Toplamda 116 personelin görev yaptığı Hatay tesislerinde, 327 personelin çalıştığı Osmaniye tesislerinde üretim süreçleri devam etmektedir.

Hakan Ateş kim, Seçil Erzan davasıyla ilişkisi ne? İlk kez dava ile ilgili konuştu! Hakan Ateş kim, Seçil Erzan davasıyla ilişkisi ne? İlk kez dava ile ilgili konuştu!

HALKA ARZ VE YATIRIM POLİTİKASI

Şirket, halka arz gelirinin önemli bir bölümünü yatırımlarına yönlendireceğini açıklamıştır. Bu kapsamda haddehane yatırımına %35, mevcut üretim tesisinin modernizasyonuna %10, yenilenebilir enerji yatırımlarına %35 ve hammadde tedariki ile işletme sermayesine %20 pay ayrılması planlanmaktadır. Şirket, halka arz sonrasında Borsa İstanbul'da işlem görmeye başlayacak ve piyasa değeri 9,3 milyar TL olarak tahmin edilmektedir.

KOÇ METALURJİ VE KOÇ HOLDİNG ARASINDAKİ FARK

Özellikle yatırımcılar arasında bazı yanılgılar yaşanabileceği için belirtmek gerekir ki, Koç Metalurji ile Koç Holding arasında herhangi bir bağlantı bulunmamaktadır. Koç Metalurji, Adil Koç'un sahibi olduğu bağımsız bir şirkettir ve Koç Grubu ile Koç Holding ile herhangi bir ilişkisi yoktur.

Koç Metalurji'nin demir-çelik sektöründeki güçlü konumu ve Adil Koç'un liderliğindeki başarılı yönetimi, şirketi gelecekteki büyüme potansiyeli açısından önemli kılmaktadır.