Gayrimenkul sahibi olanlar için önemli bir dönem olan gelir beyanı süresinde değişiklik yapıldı. Konut ve iş yerinden kira geliri elde edenler için beyanname başvurusu süresi uzatıldı. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, beyannamelerin verilme süreleri ile bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri 5 Nisan 2024 tarihine kadar uzatıldı.

Kırklareli'de Tarihi Bir Binada Çıkan Yangın Kısa Sürede Kontrol Altına Alındı Kırklareli'de Tarihi Bir Binada Çıkan Yangın Kısa Sürede Kontrol Altına Alındı

28 Mart 2024 tarihli ve 166 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Sirküleri ile 1 Nisan 2024 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2023 takvim yılına ait "Yıllık Gelir Vergisi" beyannameler ile bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin 5 Nisan 2024 Cuma günü sonuna kadar ödenebileceği belirtildi.

Ayrıca, 1 Nisan 2024 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2024 Şubat dönemine ilişkin "Form Ba" ve "Form Bs" bildirimlerin de 5 Nisan 2024 Cuma günü sonuna kadar teslim edilebileceği duyuruldu.

Elektronik defter uygulamasına dahil olanlar için de önemli bir değişiklik yapıldı. 1 Nisan 2024 günü sonuna kadar oluşturulması ve imzalanması gereken e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma süresi ile aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine yüklenmesi gereken "Elektronik Defter Beratları"nın da 5 Nisan 2024 Cuma günü sonuna kadar yüklenebileceği belirtildi.

Bu değişikliklerle birlikte, gelir beyanı süreci için başvuru süresi uzatıldı ve vatandaşlara daha fazla zaman tanındı. Gelir beyanı yapacak olanların bu yeni süreyi dikkate alarak işlemlerini tamamlamaları önem taşıyor.