Emeklilere Otobüs Seyahatlerinde Yüzde 20 İndirim

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, emeklilere yönelik yeni bir indirim uygulamasını hayata geçirdi. Bugünden itibaren yürürlüğe giren karara göre, şehirler arası otobüs taşımacılığı yapan gerçek ve tüzel kişiler, emekli olduğunu belgeleyenlere tarife üzerinden yüzde 20 indirim yapacaklar.

Emekliler İçin Yeni Bir Kolaylık

2024'ün "Emekliler Yılı" ilan edilmesi dolayısıyla bu adım atıldı. Emekliler, artık şehirler arası seyahatlerinde daha uygun fiyatlarla seyahat edebilecekler. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Detaylar ve İndirim Uygulanma Şekli

Emekli olduğunu belgeleyen Türk vatandaşları, ilgili mevzuata göre hazırlanmış bilgi veya belgeyle beyan ederek bu indirimden faydalanabilecekler. Yüzde 20'lik indirim, B1 veya D1 yetki belgesi sahipleri tarafından düzenlenecek yolcu biletlerinde geçerli olacak.

Geçici Maddede Belirtilen Şartlar

Geçici maddenin açıklamalarına göre, 31 Aralık 2024 tarihine kadar bu indirim uygulanacak. İndirim, ilgili mevzuata göre emekli olduğunu beyan eden vatandaşlar için geçerli olacak ve Bakanlığa bildirilen ücret tarifesi üzerinden yapılacak. Ayrıca, bu indirimi uygulamayan yetki belgesi sahiplerine cezai müeyyide uygulanacak.

Bu yeni uygulama, emeklilerin seyahatlerinde daha ekonomik bir seçenek sunarken, aynı zamanda emeklilere verilen değerin bir göstergesi olarak da öne çıkıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın bu adımı, emeklilerin yaşam kalitesini artırmaya yönelik atılan önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Tatilciler Dikkat: Sahil Kesimlerinde Rezervasyonsuz Yola Çıkanlar Kapıda Kalabilir! Tatilciler Dikkat: Sahil Kesimlerinde Rezervasyonsuz Yola Çıkanlar Kapıda Kalabilir!
Editör: Havva Andırır