Emekliler için Temmuz ayında yapılan zam sonrası kök maaşlar gündeme geldi. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamında maaş alan emeklilere yüzde 24,73 oranında zam yapıldı. Ancak, kök maaş üzerinden hesaplamalar yapıldığı duyurulduktan sonra emekliler, kök maaşlarını ve olası ek zamları merak etmeye başladılar.

10 Bin TL Altında Kök Maaş Alan Emeklilere Ek Zam Olacak mı?

En düşük emekli aylığı Ocak 2024'ten beri 10 bin TL olarak belirlenmiş durumda. Ancak, kök maaşı bu tutarın altında olan emeklilere ek bir zam yapılıp yapılmayacağı tartışma konusu oldu. Mevcut düzenleme gereği, kök maaşı 10 bin TL'nin altında olan emekliler de yine 10 bin TL aylık alıyorlar. Bu durumda, yüzde 24,73'lük zammın ardından bile maaşları 10 bin TL olarak kalıyor.

Kök Maaşa Ek Zam Çalışmaları Başladı mı?

Konuyla ilgili olarak AK Parti'nin ekonomi danışmanları, en düşük emekli aylığının artırılması için bir etki analizi raporu hazırlıyorlar. Bu rapor, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak ve konuyla ilgili olarak yeni adımlar atılması bekleniyor. Ancak henüz resmi bir karar alınmış değil.

Emekliye ek zam Resmi Gazete'de ne zaman yayımlanacak? Emeklilerin maaş farkları ne zaman yatacak? İşte Detaylar Emekliye ek zam Resmi Gazete'de ne zaman yayımlanacak? Emeklilerin maaş farkları ne zaman yatacak? İşte Detaylar

Kök Maaşımı Nasıl Öğrenebilirim?

SSK emeklileri, e-Devlet üzerinden "4A Emekli Aylığı" sayfasına giriş yaparak kök maaşlarını öğrenebilirler. Bağ-Kur emeklileri ise "4B Emekli Aylığı" sayfasından bu bilgiye erişebilirler. Kök maaş, ilgili sayfalarda "5510 Ek 19 Miktarı" veya "Ek Madde 19 İntibak Fark Tutarı" alanlarında belirtilen miktarın 10 bin TL'den çıkarılmasıyla hesaplanabilir.

Editör: Havva Andırır