Kadınlara Erken Emeklilik İmkanı: Borçlanma İçin 3 Şart ve Çalışmayana Aylık Desteği
Türkiye’de kadınlara sağlanan emeklilik imkanları, hem çalışan hem de çalışmayan kadınlar için büyük avantajlar sunuyor. Özellikle anneler için erken emeklilik fırsatları, doğum borçlanması ve çalışmayan kadınlara yönelik destekler ile emeklilik sürecini kolaylaştırıyor. İşte kadınlara erken emeklilik yolları ve sağlanan kolaylıklar:

Investor Saving For Retirement

Çalışmayan Kadınlara Aylık İmkanı


Sigortalı bir işte çalışmayan veya eksik primi olan kadınlar için isteğe bağlı sigorta imkanı bulunuyor. İsteğe bağlı sigorta için e-Devlet üzerinden başvuru yapılabileceği gibi, ‘İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’ ile ikamet adresindeki sosyal güvenlik birimlerine başvurulabiliyor.

I Stock 486858793 Fade R

Evde kendi üretim yapan kadınlar, esnaf muaflığından yararlanarak kendi primlerini yatırarak emekli olabiliyor. Ayrıca, bakıcılık ve temizlik gibi ev işlerinde çalışan kadınlar, eksik sürelerini tamamlayarak primlerini kendileri yatırabiliyor.

Az Iyimser

Doğum Borçlanması ile Emeklilik


Kadınlar, çocuğun doğumundan sonraki 2 yıl içinde çalışılmayan süreleri borçlanma yoluyla kapatabiliyor ve bu süreleri emeklilik hesabında kullanabiliyor. Her bir çocuk için 720 gün (2 yıl) olmak üzere en fazla 3 çocuk için toplam 2160 gün (6 yıl) borçlanma yapılabiliyor.

1 B949 C56 E6 F70 B C6 C A C E48 D689690 B18

SSK’lılar, kendi işini yapan Bağ-Kur’lular ve memurlar doğum borçlanması yapabiliyor. Sigortalı olduktan sonra yapılan doğumlar borçlanılabiliyor. Staj başlangıcından sonra yapılan doğumlar da borçlanılabiliyor, bu da sigorta başlangıcını geriye çekiyor.

1548704-1

Evlat Edinenler İçin Emeklilik İmkanı


2 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadınlar da doğum borçlanması yapabiliyor. Doğum borçlanmasında her bir çocuk için tanınan 2 yıllık süre, çocuğun doğumundan sonra evlat edinildiği tarihe kadar doğumu yapan anne tarafından, evlat edinildikten sonra ise çocuğun 2 yaşına geldiği tarihe kadar evlat edinen kadın sigortalı tarafından kullanılabiliyor.

Curcumin And High Blood Pressure

Seğmen Kardeşler kimin, sahibi kim, ortak şirket mi, ne iş yapar, sermayesi ne kadar? Seğmen Kardeşler kimin, sahibi kim, ortak şirket mi, ne iş yapar, sermayesi ne kadar?

Engelli Çocuğu Olan Anneler İçin Çifte Avantaj


Ağır engelli çocuğu olan kadınların erken emeklilik imkanı bulunuyor. 1 Ekim 2008'den bu yana uygulanan sisteme göre, çalışılan her 4 yıla 1 yıl prim ekleniyor ve emeklilik yaşından 1 yıl düşülüyor. Bu haktan yararlanmak için annenin çalışıyor veya isteğe bağlı sigortalı olması gerekiyor ve çocuğun ağır engelli olduğunun sağlık kurulu raporuyla tespit edilmesi şartı aranıyor.

5C46Dae567B0A924Bc4Cb832

Prim Desteği


Ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta primlerine devlet tarafından 3'te 1 oranında prim desteği sağlanması üzerinde çalışmalar sürüyor. Bu destek devreye girdiğinde, mevcut asgari ücrete göre 6.400 TL 80 kuruş olan primin 2.133 TL 60 kuruşunu devlet ödeyecek ve ev kadınları aylık 4.267 TL 20 kuruş prim ödeyerek emekli olabilecek.

1609744777057 Emekli

Yaş Reformu


Kadınlar için emeklilik yaşının, çocuk sayısına göre esnetilmesi planlanıyor. Bu sistem, pek çok meslekte uygulanan yıpranma payı modeline benzer şekilde, çocuk sayısına göre prim ekleyip emeklilik yaşını düşürmeyi hedefliyor.

I Stock 1307652118 E1663597277311

Borçlanma İçin 3 Şart


Doğum borçlanmasından yararlanmak için yerine getirilmesi gereken 3 şart bulunuyor:

Doğumun sigortalı olduktan veya stajdan sonra gerçekleşmesi.
Çocuğun yaşıyor olması (eğer çocuk vefat etmişse, hayatta kaldığı süre borçlanılabiliyor).
Borçlanılacak süre içinde sigorta priminin yatırılmamış olması.

Financialplanner
Kadınlar için sunulan bu emeklilik imkanları, hem çalışan hem de çalışmayan kadınların geleceğini güvence altına almakta ve emeklilik sürecini kolaylaştırmaktadır. Bu reformlar ve desteklerle, kadınların emeklilik haklarına daha kolay erişmeleri ve sosyal güvenlik sistemine daha etkin katılımları sağlanmaktadır.

Editör: Ali Çakar