"Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Türkiye'ye Yanıtı: Görüşmeler Ne Zaman Anlamlı Hale Gelir?" "Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Türkiye'ye Yanıtı: Görüşmeler Ne Zaman Anlamlı Hale Gelir?"

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Interpol tarafından “Kırmızı Bülten” ile aranan terör örgütü PKK’nın önemli isimlerinden birine sınır ötesinde operasyon gerçekleştirdi. Suriye’nin Kamışlı bölgesinde düzenlenen nokta operasyonda, terör örgütü PKK/YPG’nin sözde Cezire sorumlusu Ali Dinçer etkisiz hale getirildi.

PKK/YPG'nin Sözde Cezire Sorumlusu Ali Dinçer Kimdir?

PKK/YPG’nin sözde Cezire sorumlusu Ali Dinçer, 1991’de PKK’ya katıldı ve örgütün düzenlediği birçok eylemde aktif olarak yer aldı. Dinçer, özellikle kanlı saldırılarda bulunmasıyla biliniyor ve uzun süredir MİT tarafından takip ediliyordu.

Ali Dinçer'in Geçmişi ve Suçları

Ali Dinçer, 20 Temmuz 1999’da Bingöl’de polis memurları Ahmet Birkac ve Mustafa Yüksel’in şehit edildiği saldırının planlayıcısı ve faili olarak biliniyor. Ayrıca, Bingöl’de 28 Eylül 2003’te uzman çavuş Alper Öcay ve 15 Mayıs 2004’te sivil Hıdır Şahin’in şehit edildiği saldırılardan da sorumluydu.

Dinçer, Bingöl/Yayladere bölgesinde 29 Mayıs 2003’te 10 askerin ve 7 Haziran 2004’te 4 askerin yaralandığı saldırıları planladı ve bizzat gerçekleştirdi. ‘Orhan Bingöl’ kod adını kullanan Ali Dinçer, 2007’de Dağlıca’daki Komando Taburuna yönelik düzenlenen ve 12 askerin şehit düştüğü, 16 askerin yaralandığı saldırıya ve 2008’de Aktütün Jandarma Karakolu’na yapılan saldırılara da doğrudan katıldı.

2015 Yılındaki Eylemleri

Dinçer, 7 Ağustos 2015’te Çukurca’da askeri konvoy güzergahının mayınlanması, 10 Ağustos 2015’te Üzümlü Sınır Kapısı’nda görevli 10 gümrük memurunun kaçırılması ve 19 Ekim 2015’te Çukurca Kaymakamlığı ile İlçe Jandarma Komutanlığı’na yönelik roketli saldırılar dahil olmak üzere 2015’te Çukurca çevresinde gerçekleştirilen tüm eylemlerin talimatını verdi.

Editör: Zeliha YAKUT