Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin akaryakıt piyasasında vergi güvenliğini sağlamak ve kayıt dışı ekonomi ile etkin şekilde mücadele etmek amacıyla önemli bir adım attıklarını duyurdu. "Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi" olarak adlandırılan bu yeni sistemle, ticari araçlardan kaynaklanan akaryakıt tüketiminin dijital olarak takip edilmesi sağlanacak.

Sistem Ne Sağlayacak?

Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi, 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek ve ticari araçların akaryakıt istasyonlarındaki işlemlerini otomatik olarak kaydetmesini sağlayacak. Bu sayede, elle plaka girişleri ile yapılan usulsüz akaryakıt satışları önlenerek vergi kayıplarının azaltılması hedefleniyor. Sistem, akaryakıt istasyonlarında kullanılacak ödeme kaydedici cihazlara taşıt plakalarını otomatik tanımlayacak ve işlemleri dijital ortamda güvenli bir şekilde kayıt altına alacak.

Emeklilik sistemi değişiyor mu, yeni emeklilik yaşı kaç olacak? Emeklilik yaşının yükseltilmesi ve prim gün sayısına göre maaş gündemde Emeklilik sistemi değişiyor mu, yeni emeklilik yaşı kaç olacak? Emeklilik yaşının yükseltilmesi ve prim gün sayısına göre maaş gündemde

Hedeflenen Etki ve Kapsam

Bakan Şimşek'in açıklamalarına göre, Türkiye genelinde vergi mükelleflerine ait 8 milyon aracın yaklaşık 713 milyar liralık akaryakıt tüketimi sistemin kapsamına alınacak. Bu sayede, yıllık en az 15 milyar lira düzeyindeki vergi kaybının önüne geçilmesi planlanıyor. Ayrıca, bireysel araç sahiplerinin sisteme gönüllü olarak dahil olabilmesi için de uygun ortam sağlanacak.

Teknoloji ve Güvenlik Önlemleri

Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi, taşıtların yakıt alım sürecini otomatik hale getiren ve güvenlikli iletişim sağlayan bir alt yapı üzerine kurulu. Akaryakıt istasyonlarına monte edilecek olan cihazlar, taşıt plakalarını tanıyarak yakıt alım işlemlerini doğrulayacak ve veri merkezlerine güvenli bir şekilde iletecek. Bu sayede, tüm yakıt ikmal bilgileri elektronik ortamda saklanacak ve denetimler daha etkin bir şekilde gerçekleştirilebilecek.

Editör: Havva Andırır