1956 yılında Kütahya'da doğan Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Türkiye'nin önde gelen arkeologlarından biridir. Genç yaşta arkeolojiye olan ilgisi, Aizanoi antik kentindeki bir okul gezisi sırasında başladı ve hayatının ilerleyen dönemlerinde bu alanda önemli katkılar sağladı.

Wanda Nara'nın Babası Andres Nara Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında? Andres Nara Olayı Ne? Andres Nara Neden Tutukalanacak? Wanda Nara'nın Babası Andres Nara Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında? Andres Nara Olayı Ne? Andres Nara Neden Tutukalanacak?

Eğitim ve Kariyer

İstanbul Üniversitesi'nde arkeoloji eğitimi almasının ardından Almanya'da Philipps-University Marburg'da doktora derecesini tamamlayan Havva İşkan, akademik kariyerine Türkiye'de devam etti. 1988 yılında Fahri Işık ile tanışması, onun aracılığıyla Atatürk Üniversitesi'nde çalışmaya başlamasını sağladı. Ayrıca Fahri Işık'ın yönettiği Patara Antik Kenti kazılarında da uzun yıllar görev aldı.

Akademik Başarılar

1990 yılında Antalya Akdeniz Üniversitesi'nde Arkeoloji Bölümü'nün kuruluşunda yer alan Havva İşkan, o tarihten bu yana bölüm başkanlığını sürdürmektedir. Patara'daki kazı ve restorasyon çalışmalarının liderliğini de eşi Fahri Işık'tan devralmıştır.

Prof. Dr. Havva İşkan Işık Evli Mi?

1998 yılında Patara'da gerçekleşen bir törenle Fahri Işık ile evlenen Havva İşkan, kızlık soyadını koruyarak İşkan Işık soyadını kullanmaya devam etti. Çiftin bu özel gününde şahitlik eden kişi ise arkeolog Nevcat Çevik oldu.

Ödüller ve Onurlandırmalar

Havva İşkan Işık, uzun yıllar süren kariyeri boyunca arkeoloji alanında elde ettiği başarılarla tanınmaktadır. Onun adına düzenlenen "Armağan Lykiarkhissa", arkeoloji dünyasında önemli bir referans eser olarak kabul edilmektedir.

Editör: Havva Andırır