Adana'da bir otomobilde 24 kilo 850 gram esrar ele geçirilmesiyle ilgili yargılanan 5 sanıktan 3'üne, "uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama" suçundan 17 yıl 6 ay ila 21 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.

OLAYIN DETAYLARI

Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu sanıklar B.A, M.D, O.A. ve H.G, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Tutuksuz sanık G.G. ve avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu.

Cumhuriyet savcısı, esas hakkında mütalaasında, 12 Ocak 2023'te Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu'nda durdurulan B.A. idaresindeki otomobilin bagajında 24 kilo 850 gram esrar ele geçirildiğini anlattı. G.G'nin de bulunduğu otomobile, M.D, O.A. ve H.G'nin olduğu farklı bir aracın öncülük ettiği belirtilen mütalaada, 5 sanığın "uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama" suçundan cezalandırılması talep edildi.

FETÖ Operasyonunda 44 Kamu Görevlisine Gözaltı! FETÖ Operasyonunda 44 Kamu Görevlisine Gözaltı!

MAHKEME KARARI

Sanıklar suçlamaları reddetti ve beraatlerini istedi. Ancak mahkeme, "uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama" suçundan B.A'yı 21 yıl hapis ve 150 bin lira adli para cezasına, O.A. ile H.G'yi de 17 yıl 6'şar ay hapis ve 125'er bin lira adli para cezasına çarptırdı. Tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Bu önemli operasyon sonucunda, Adana'da uyuşturucuyla mücadele kapsamında ciddi bir adım atılmış oldu.