Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak yeniden atanan Murat Kurum, bu görevde Mehmet Özhaseki’nin yerini aldı. Kurum’un kariyeri ve kişisel hayatı kamuoyunun dikkatini çekiyor. İşte, yeni bakan Murat Kurum’un hayatı ve kariyeri hakkında detaylar...

Ibb Ekipleri Tarafindan Cumhur Ittifaki Ibb Baskan Adayi Murat Kurumun Afisleri Teker Teker Toplatildi

Murat Kurum Kimdir? Eğitim ve Aile Hayatı

Murat Kurum, ilk eğitimini Konya’da Gazi İlkokulu’nda aldı. Babasının Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’ndaki görevi nedeniyle Mardin’e taşınan Kurum, burada 2. ve 3. sınıflarını Mardin Atatürk İlkokulu’nda tamamladı. Daha sonra ailesiyle birlikte Ankara’ya taşınan Kurum, ilköğretimini Seyranbağları İlkokulu’nda bitirdi. Ortaokul ve lise eğitimini Mimar Kemal Lisesi’nde tamamlayan Kurum, lise yıllarında sporla ilgilendi ve okulun basketbol takımında oynadı.

ABD Başkanı Joe Biden adaylıktan çekildi mi, neden çekildi? Joe Biden sağlık sorunları nedeniyle mı adaylıktan cekildi? ABD Başkanı Joe Biden adaylıktan çekildi mi, neden çekildi? Joe Biden sağlık sorunları nedeniyle mı adaylıktan cekildi?

Üniversite eğitimine Selçuk Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünde başlayan Murat Kurum, bir yıl sonra hayalindeki bölüm olan İnşaat Mühendisliği’ni tercih ederek bu alana yöneldi. 1999 yılında üniversiteden mezun olan Kurum, aynı yıl öğretmen eşi Şengül Hanım ile evlendi.

Murat Kurum'un Kariyer Başlangıcı ve Gelişimi

Murat Kurum, 1999 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra inşaat sektöründe çalışmaya başladı. 1999-2005 yılları arasında Türkiye’nin farklı bölgelerinde birçok şantiyede görev aldı. 2005 yılında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nda (TOKİ) uzman olarak çalışmaya başlayan Kurum, kamuyla tanıştı. 2006-2008 yılları arasında TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Uygulama Şube Müdürlüğü görevini üstlendi.

Murat Kurum'un Emlak Konut GYO’daki Başarıları

2009 yılında Emlak Konut GYO AŞ Genel Müdürlüğü görevine getirilen Murat Kurum, burada önemli projelere imza attı. İstanbul’a güvenli ve modern konutlar kazandıran Kurum, Emlak Konut’un marka değerini artırmak için yoğun bir çaba sarf etti. Kurum’un döneminde, Cumhuriyet tarihinin en büyük iki halka arzı gerçekleştirildi ve Emlak Konut rekor büyüme oranlarına ulaştı.

Murat Kurum'un Bakanlık Görevleri

2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kabinesinde Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak atanan Murat Kurum, bu görevde çevreyi koruma ve şehirlerin kalkınması konularında önemli çalışmalarda bulundu. Kurum, sosyal devlet politikaları doğrultusunda TOKİ ile dar gelirli vatandaşlar için sosyal konut kampanyaları düzenleyerek 365 bin sosyal konutun inşasını sağladı. İstanbul’da kentsel dönüşüm seferberliği başlatan Kurum, on binlerce konutun dönüşümünü ve güvenli hale gelmesini sağladı.

Murat Kurum'un Son Atama ve Güncel Görevleri

14 Mayıs 2023 seçimlerinde 28. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili seçilen Murat Kurum, Resmi Gazete’de yayımlanan son atama kararıyla yeniden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak göreve başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki hükümette, çevre ve şehircilik alanındaki tecrübesiyle önemli görevler üstlenen Kurum, yeni dönemde de şehirlerin dirençli hale getirilmesi ve çevre koruma çalışmalarını sürdürecek.

Editör: Muhammed Fatih Kıvrım