POMEM başvuru sonuç tarihi 2024 || POMEM sınav tarihi ne zaman, hangi tarihte? POMEM başvuru sonuç tarihi 2024 || POMEM sınav tarihi ne zaman, hangi tarihte?

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, yerel seçimlerde İstanbul adayını geri çekmek için hükümete üç şart sundu. Erbakan, İsrail'le ticaretin sonlandırılması, Malatya'daki Kürecik Radar Üssü'nün kapatılması ve emekli maaşının 20 bin TL'ye çıkarılması durumunda İstanbul adayını yarıştan çekeceklerini duyurdu. Bu şartlar arasında yer alan Kürecik Radar Üssü, Türkiye'nin Malatya ilinin Akçadağ ilçesine bağlı Kürecik nahiyesinde bulunan askeri bir tesistir.

Kürecik Radar Üssü, Amerikan askerlerinin kurmuş olduğu ve bulunduğu üs, terk edilerek Türk askerinin kontrolüne bırakılmıştır. Rakımı 1800 metre olan üs, 2012 yılında NATO tarafından balistik füze saldırılarına karşı erken uyarı radarı olarak kullanılmak üzere kurulmuştur. NATO Lizbon Zirvesi'nde geliştirilmesi kararlaştırılan füze savunma sisteminin bir parçası olarak konuşlandırılan bu radar üssü, Türkiye ve ABD arasında yapılan anlaşmalar doğrultusunda faaliyete geçirilmiştir.

Kürecik Radar Üssü, Türkiye'nin stratejik konumundan dolayı önemli bir rol oynamaktadır. Üs, Türkiye'nin hava sahasının güvenliğini sağlamak için önemli bir rol üstlenirken, aynı zamanda bölgesel ve uluslararası güvenliğe de katkı sağlamaktadır.

Fatih Erbakan'ın İstanbul adayını geri çekme şartları arasında yer alan Kürecik Radar Üssü'nün kapatılması talebi, Türkiye'nin ulusal güvenliği ve dış politika stratejileri açısından önemli bir konudur. Bu gelişmeler, Türkiye'nin iç ve dış politikadaki hassasiyetlerini ve değişen stratejik dengelerini göstermesi açısından da dikkat çekicidir.