Bugün itibarıyla kredi kartı kullanıcılarını ilgilendiren önemli bir değişiklik hayata geçiriliyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) nisan ayında bankalara ilettiği yazı doğrultusunda, kredi kartlarıyla yapılan temassız ödemelerde şifresiz işlem limiti artırılarak 750 TL'den 1.500 TL'ye yükseltildi. Bu değişiklik, kredi kartı kullanıcılarına daha geniş bir ödeme kolaylığı sunmayı hedefliyor.

Temassız Ödemelerde Öne Çıkan Değişiklikler

Geçtiğimiz yıl, COVID-19 salgını nedeniyle temassız ödeme yöntemleri popüler hale gelmişti. Hijyen kurallarına olan duyarlılık artarken, tüketiciler güvenli ve hızlı ödeme yöntemlerine yönelmişlerdi. Bu dönemde temassız ödemelerde yaşanan yüzde 33'lük artış, bu yöntemin ne kadar tercih edildiğini gösteriyor.

Kartlı Ödemelerde Genel Artış

Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) verilerine göre, 2023 Mayıs ayında kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kartlarla yapılan toplam ödeme tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 103 artarak 1.273,0 milyar TL'ye ulaştı. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilen ödemelerin büyüme oranı yüzde 111 iken, banka kartları ve ön ödemeli kartlarla yapılan ödemelerde de artış gözlendi.

ŞANS TOPU ÇEKİLİŞ SONUÇLARI 21 TEMMUZ PAZAR 2024 || Şans Topu'nda büyük ikramiye kazandıran numaralar hangileri ŞANS TOPU ÇEKİLİŞ SONUÇLARI 21 TEMMUZ PAZAR 2024 || Şans Topu'nda büyük ikramiye kazandıran numaralar hangileri

Temassız Ödemelerdeki Yükseliş ve Mağaza İçi Kullanım Oranı

Mayıs ayında mağaza içi yapılan her beş kartlı ödemeden yaklaşık dördü temassız yöntemle gerçekleşti. Bu durum, tüketicilerin günlük alışverişlerde daha fazla temassız ödeme tercih ettiğini ortaya koyuyor..

Editör: Havva Andırır