İSTANBUL 16 NİSAN elektrik kesintisi olan ilçeler listesi, İSTANBUL hangi ilçelerde elektrik kesintisi var, sorgulama ekranı İSTANBUL 16 NİSAN elektrik kesintisi olan ilçeler listesi, İSTANBUL hangi ilçelerde elektrik kesintisi var, sorgulama ekranı

Kadir Gecesi Kur'an'da belirtildiği üzere bin aydan daha hayırlı bir gecedir. Kur'an'ı Kerim Ramazan ayında ve bu gecede indirilmişti. Kadir Gecesi'nin hangi güne tekabül ettiği konusunda farklı rivayetler olmakla birlikte Ramazan ayında indiği kesindir. Ramazan ayının 27. gecesi olarak kabul edilen Kadir Gecesinde Müslümanlar bu geceyi ibadet ederek geçirmektedir. Peki, Kadir Gecesi namazı var mı? Kadir Gecesi namazı nasıl kılınır?

Kadir Gecesi namazı nasıl kılınır, kaç rekat? Ramazan ayı içerisinde olan ve Ramazan'ın 27. gecesinde idrak edilen Kadir Gecesi'nde yapılabilecek ibadetler de Müslümanlar tarafından araştırılıyor. Bu geceyi ibadet ederek, namaz kılarak ve dua ederek geçirmek kat kat sevap anlamına gelmektedir. Peki, Kadir Gecesi namazı nasıl kılınır, bu gece nasıl dua edilir?

KADİR GECESİ NAMAZI VAR MI, NASIL KILINIR?
Kandil namazı için Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı resmi bir bilgi yer almamaktadır. Ancak, Hz. Muhammed S.A.V'in amcasına tavsiye ettiği tesbih namazı, Kadir Gecesi'nde kılınabilecek namazlar arasında yer alıyor. Bu gecede tesbih namazının kılınması, alimler tarafından yapılan bir öneri olarak yer alıyor.

Tesbih namazı dört rekât olup şöyle kılınır: “Allah rızası için tesbih namazı kılmaya” diye niyet edilerek namaza başlanır. Sübhâneke’den sonra 15 kere “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denir. Sonra eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere daha “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denilir. Bu tesbih, rükûya varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Böylece her rekâtta 75 tesbih yapılmış olur. İkinci rekâta kalkılınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fâtiha ve sûre okunup 10 kere tesbih getirilir. Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekât tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur.

KADİR GECESİ NAMAZI SAAT KAÇTA KILINIR?
Kadir gecesi namazı yatsı namazından sonra vitir vacibin peşinden kılınır. Kadir gecesi namazının vakti, yatsı namazından sonra başlar ve tan yeri ağarıncaya kadar yani imsak kesilinceye kadar devam eder. Kadir Gecesi namazını yatsının peşine kılamayanlar sahurda da kılabilir.

KADİR GECESİ'NDE NASIL DUA EDİLİR?
Resulullah, Kadir Gecesi’nde, (Allahümme inneke afüvvün kerîmün tühıbbül afve fa’fü annî) duasını okurdu. (Ya Rabbi, sen affedicisin, kerîmsin, affı seversin, beni de affeyle) demektir.

Kadir Gecesi Duası

Dua hususunda da Hazret-i Aişe der ki: Resulü Ekreme:

-Ya Resulallah, Kadir Gecesine tesadüf edersem nasıl dua edeyim? diye sordum.

- Allahümme inneke afüvvün tühibbül afve fa’fü anni

Anlamı: Allah’ım sen affedersin ve affetmeyi seversin. Benim günahlarımı da bağışla, diye dua et! buyurdu.

KADİR GECESİNDE NASIL İBADET EDİLİR?
Kadir Gecesi'ni, namaz kılarak, Kur'an-ı Kerim okuyarak, tevbe, istiğfar ederek ve dua yaparak değerlendirmeliyiz. Mademki, bu geceyi bin aydan hayırlı yapan şey, Kur'an'ın bu gecede indirilmesidir; öyleyse bizler bu geceyi Kur'an'ı okuma, anlama, yaşama ve yaşatma ziyafeti haline getirmeliyiz.