Jeff Bezos: Amazon'un Kurucusu ve Dünyanın En Zengin Kişisi

Jeff Bezos kimdir?

Jeff Bezos, Amerikalı bir girişimci, yatırımcı ve hayırseverdir. 1964 yılında New Mexico'da doğan Bezos, Princeton Üniversitesi'nde elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimi okuduktan sonra Wall Street'te çeşitli finansal kuruluşlarda çalıştı. 1994 yılında ise internet üzerinden kitap satışı yapan bir girişim kurarak Amazon'un temellerini attı.

Amazon, kısa sürede dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından biri haline geldi ve Bezos da bu başarının ardından dünyanın en zengin insanı unvanını elde etti. Bezos, Amazon'un CEO'su olmasının yanı sıra uzay araştırmaları şirketi Blue Origin'in de kurucusudur. 2013 yılında The Washington Post gazetesini satın alarak medya sektörüne de adım atmıştır.

Fındıkta külleme nedir, nasıl olur? Çiftçilerin başı külleme tehlikesiyle karşı karşıya... Fındıkta külleme nedir, nasıl olur? Çiftçilerin başı külleme tehlikesiyle karşı karşıya...

Jeff Bezos'un Serveti Ne Kadar?

Forbes'un 2024 yılı Haziran ayı verilerine göre Jeff Bezos'un serveti 164,6 milyar dolar olarak tahmin edilmektedir. Bu rakam, Bezos'u dünyanın en zengin ikinci kişisi yapmaktadır. Bezos'un serveti, Amazon hisselerinin değeri ile Blue Origin ve The Washington Post gibi diğer yatırımlarından elde ettiği gelirlerden oluşmaktadır.

Jeff Bezos'un Amazon Hisseleri Ne Kadar?

Bezos, Amazon'un kurucu CEO'su olması nedeniyle şirketin hisselerinin önemli bir kısmına sahiptir. Forbes'un tahminlerine göre Bezos'un sahip olduğu Amazon hisselerinin değeri 112,6 milyar dolar civarındadır. Bezos, servetinin bir kısmını hayırseverlik amacıyla bağışlamakta ve bu bağışlar genellikle Amazon hisselerinin satılmasıyla gerçekleştirilmektedir.

Bezos'un Son Bağışı

Bezos, geçtiğimiz yıl Amazon hisselerinin 10 milyar dolarlık kısmını hayırseverlik amacıyla bağışlamıştır. Bu bağış, Bezos'un şimdiye kadar yaptığı en büyük bağış olarak kayıtlara geçmiştir. Bağışlanan paranın büyük kısmı eğitim ve iklim değişikliğiyle mücadele gibi alanlarda faaliyet gösteren kuruluşlara aktarılacaktır.

Editör: Muhammed Fatih Kıvrım