Yeni Uyarı Sistemi Aktif Hale Getirildi

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, İstanbul ve çevresinde olası tsunamilerin erken tespiti ve halkın uygun şekilde bilgilendirilmesi amacıyla 20 yeni 'Çok Disiplinli Tsunami Erken Uyarı' istasyonunu hizmete soktu. İmralı istasyonunun tamamlanmasıyla birlikte, toplamda 48 erken uyarı istasyonunun faaliyette olacağı belirtiliyor.

Halkın Hızlı Bir Şekilde Uyarılması Hedefleniyor

Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener, bu yeni sistem sayesinde depremden sonra 7 dakika içinde tsunami olup olmayacağı hakkında halkın bilgilendirilebileceğini ifade etti. Ancak istasyon sayısının artırılmasıyla bu sürenin 4 dakikaya kadar indirilmesinin planlandığını belirtti.

Uluslararası İşbirliği ve Uyarı Mesajları

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, sadece Türkiye'de değil, Ege, Akdeniz, Karadeniz ve bağlantılı denizlerde tsunami uyarı merkezi olarak hizmet veriyor. Bu merkezin 13 farklı ülkede 19 farklı kuruma tsunami uyarı mesajı gönderdiği açıklandı.

Marmara Denizi'nde Tsunami Tehlikesi

Özellikle Marmara Denizi çevresinde beklenen büyük depremlerin ardından oluşabilecek heyelanlardan kaynaklı tsunami riski büyük endişe yaratıyor. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, bu riski minimize etmek için sürekli olarak çalışmalar yürütüyor.

Gelecek Hedefler ve İstasyon Sayısının Artırılması

Özener, projenin bütçesinin Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından tahsis edildiğini belirtti. İstasyon sayısının artırılmasıyla, Türkiye'nin tüm kıyı şeridinde toplamda 50 istasyonun hizmet vereceği öngörülüyor.

Halka Yönelik Uyarılar ve Hazırlıklar

Vali Gül, 1 Mayıs için hem özür diledi hem teşekkür etti Vali Gül, 1 Mayıs için hem özür diledi hem teşekkür etti

Özener, vatandaşları olası bir deprem veya tsunami durumunda kendilerini güvende hissetmeleri için hazırlıklı olmaları konusunda uyardı. Deniz kıyısında olanlar için en güvenli yerlere yönelmeleri gerektiğini ve kendiliğinden uyarı beklemek yerine en kısa sürede güvenli bölgelere tahliye olmalarının önemini vurguladı.