İstanbul ile Edirne arasındaki ulaşımı büyük ölçüde kolaylaştıracak olan Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Hattı Projesi'nde çalışmalar hızla devam ediyor. Projenin fiziki bölümünün yüzde 80'i tamamlandı. İşte projenin detayları:

PROJENİN ÖNEMİ VE AMAÇLARI

Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Hattı Projesi, İstanbul ile Edirne arasındaki ulaşımı hızlandırarak yaklaşık 4 saat süren bir yolculuk süresini 1,5 saate indirmeyi hedefliyor. Bu proje sayesinde hem yolcu hem de yük taşımacılığı daha hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleştirilebilecek.

Fatih Öztürk BİYOGRAFİSİ-HAYATI, kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi? Fatih Öztürk BİYOGRAFİSİ-HAYATI, kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi?

ÇALIŞMALARIN DURUMU VE TAMAMLANMA TARİHİ

Projenin fiziki bölümünün yüzde 80'i tamamlandı. Edirne Valisi Yunus Sezer, projenin Çerkezköy-Kapıkule arasındaki kısmının Haziran ayı itibarıyla bitirilmesini beklediklerini söyledi. Test ve deneme çalışmalarının ardından projenin tamamının 2028 yılına kadar bitirilmesi planlanıyor.

HIZLI TREN DURAKLARI VE GÜZERGAHI

Halkalı-Kapıkule hızlı treni, Halkalı'dan başlayıp Çatalca, Çerkezköy, Büyükkarıştıran, Lüleburgaz, Babaeski, Edirne Merkez ve Kapıkule güzergahını takip ederek seyahat edecek.

YOLCULUK SÜRESİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Projenin tamamlanmasıyla Halkalı-Kapıkule arası yolcu seyahat süresi 4 saatten 1 saat 30 dakikaya, yük taşıma süresi ise 6 saat 30 dakikadan 2 saat 30 dakikaya düşecek. Bu da hem ekonomik hem de zaman açısından önemli bir avantaj sağlayacak.

Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Hattı Projesi, İstanbul ile Edirne arasındaki ulaşımı büyük ölçüde kolaylaştıracak ve bölge ekonomisine olumlu katkılar sağlayacak önemli bir projedir. Çalışmaların hızla ilerlemesi, projenin öneminin ve etkisinin büyük olduğunu göstermektedir.