İran'da yapılan cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turunda yüzde 53,7 oy oranıyla zafer kazanan Mesud Pezeşkiyan, seçilmesinin ardından halka yönelik ilk mesajını verdi. Pezeşkiyan, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Sevgili İran halkı, seçimler sona erdi. Bu birlikteliğimizin başlangıcı. Önümüzdeki zorlu yolu, birliktelik ve güven olmadan aşamayız. Elimi size uzatıyorum ve sizi bu yolda yalnız bırakmayacağıma şerefim üzerine yemin ediyorum" ifadelerini kullandı.

Zorlu Görevin Farkında

Mesud Pezeşkiyan'ın seçim zaferi, ülkenin 9. Cumhurbaşkanı olarak görevine başlamasıyla sonuçlandı. Reformist kimliğiyle bilinen Tebriz Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı olan Pezeşkiyan, rakibi Said Celili'yi geride bırakarak göreve gelmişti. Seçim sonuçlarına göre Celili'nin oy oranı yüzde 44,4'te kalmıştı.

Rakip Celili'nin Mesajı

Seçimi kaybeden muhafazakar aday Said Celili, halk tarafından seçilen herkesin saygın olduğunu ve yeni cumhurbaşkanına tüm imkanlarla destek verilmesi gerektiğini belirtmişti. Celili'nin bu açıklamasıyla birlikte ülkede seçim sonrası oluşan siyasi atmosferde uzlaşma ve işbirliği mesajları ön plana çıktı.

Elazığ Valiliğine atanan Numan Hatipoğlu KİMDİR, kaç yaşında, nereli? Numan Hatipoğlu siyasi kariyeri ve biyografisi Elazığ Valiliğine atanan Numan Hatipoğlu KİMDİR, kaç yaşında, nereli? Numan Hatipoğlu siyasi kariyeri ve biyografisi

Ulusal ve Uluslararası Beklentiler

Mesud Pezeşkiyan'ın göreve gelmesiyle birlikte İran'da iç politikada nasıl bir değişim bekleniyor? Ulusal ve uluslararası alanda yeni cumhurbaşkanının politika ve stratejileri nasıl şekillenecek? İran'ın yakın dönemdeki iç ve dış politika gündemleri nasıl etkilenecek? Bu sorular, Pezeşkiyan'ın liderliğindeki İran'ın geleceği hakkında önemli tartışma konuları olarak öne çıkıyor.

Editör: Havva Andırır