İzmir'de sosyal medya fenomeni Büşra Karademir’i ifade sonrası eve bıraktıktan sonra tabancayla vurulan polis memuru Süleyman Ay (50) hakim karşısına çıktı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Sanık Süleyman Ay, "nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal" suçundan 1 yıldan 3 yıla, "cebir tehdit hile kullanarak cinsel amaçla kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma" suçundan 3 yıldan 10.5 yıla, "nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs" suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar, "zincirleme cinsel taciz" suçundan 6 aydan 3 yıla, "sarkıntılık suretiyle cinsel saldırı" suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar olmak üzere 14 yıldan 36.5 yıla kadar hapis cezası ile yargılanıyor.

0X0 1719381570882

Mahkeme Başkanının Soruları ve Ay'ın Savunması

Mahkeme başkanının "Büşra'nın evine neden girdin?" sorusuna Ay, "Kapıda bombe vardı. Tespit için ona bakmaya gittim" dedi. Mahkeme başkanı, "Silah kaç kere ateş aldı? Vücudunda kaç mermi var?" diye sordu. Sanık Ay, bu sorular karşısında zor anlar yaşadı ve cevaplarıyla mahkemeyi tatmin edemedi. Avukat Şule Ak da Ay'a, "Büşra zor durumda kaldığında seni mi cep telefonundan aradığında daha hızlı ekip olay yerine gider? Yoksa 112'yi mi aradığında polis adrese daha hızlı mı gider?" sorusunu yöneltti. Ay, bu soruya da "Bilmiyorum" şeklinde geçiştirdi.

0X0 1719381572973

Meslektaşı Ş.K.'nin Tanıklığı

Ay'ın meslektaşı Ş.K., olayla ilgili ifadesinde, "Ortada bir şikayet yok. Zapta alınacak bir konu yok. Süleyman'ın yukarı çıkmasını gerektirecek bir durum yoktu" diyerek meslektaşının yaptığının yanlış olduğunu ifade etti. Ş.K., Ay'ın Büşra'nın evinde 8 dakika 45 saniye kaldığını ve kendisinin müşteki kadınları eve götürdüğünde asla apartmandan içeri girmediğini belirtti.

Müge Anlı 27 Haziran Yakup Tüzer Bulundu mu, nerede, KAYIP MI? Müge Anlı 27 Haziran Yakup Tüzer Bulundu mu, nerede, KAYIP MI?

0X0 1719381572331

Olayın Geçmişi ve Karademir'in İddiaları

31 Ocak 2024'te Karabağlar ilçesinde meydana gelen olayda, 4 çocuk annesi Büşra Karademir, boşanma aşamasındaki eşi Cenk Karademir'in kapıya dayanarak 'kırar girerim' demesi üzerine 112'yi arayarak ihbarda bulundu. İhbar üzerine adrese gelen polisler Karademir'i ifadesini almak üzere Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliğine götürdü. İddiaya göre, polis Ay, "Buraya böyle güzel kadınlar gelmiyor" deyip şeker verdikten sonra yanağına dokundu. İfade işlemi bittikten sonra Karademir, ekip otosuna bindi. Süleyman Ay, "Kapıyı kontrol edeyim" diyerek Karademir'in evine girdi ve burada Karademir'i taciz etti.

0X0 1719381573013

Mahkemede yaşanan gelişmeler ve tanık ifadeleri, polis memuru Süleyman Ay’ın savunmalarının zayıflığını ortaya koydu. Bir sonraki duruşma ileri bir tarihe ertelendi. Hem Süleyman Ay hem de Büşra Karademir için istenen cezalar dikkate alındığında, davanın sonuçlanması merakla bekleniyor.

0X0 1719489514599

Editör: Mehmet Çetil