Kaliforniya Üniversitesi San Francisco (UCSF) Sağlık Birimi'nin son raporuna göre, sakız yutmak mideye zarar vermez. Efsanevi inanışların aksine, sakız yutulduğunda midenizde uzun süre kalmaz. Sakız, diğer yiyecekler gibi yaklaşık iki saat içinde sindirilir ve iki ila beş gün içinde dışkıyla atılır. Ancak uzmanlar, sakız yutmanın bağırsak tıkanıklığı riski taşıdığını belirterek çocuklara sakız yutmamaları konusunda uyarıyor.

Yemek Sonrası Yüzme Efsanesi: Doğru mu?

UCSF raporuna göre, yemekten hemen sonra yüzmek sağlık açısından sakıncalı değil. Yıllarca süregelen efsaneye göre, yemek yedikten sonra yüzme, sindirimi etkileyerek boğulma riskini artırabilir. Ancak yapılan araştırmalar bu endişeleri çürütmüş durumda. Bilimsel çalışmalarda yüzmeden önce yemek yemenin boğulma riskini artırdığına dair herhangi bir kanıt bulunmamıştır.

THY SON DAKİKA: Uçuşlar iptal mi, hangi uçuşlar iptal edildi? Türk Hava Yolları (THY) iptal edilen uçak seferleri THY SON DAKİKA: Uçuşlar iptal mi, hangi uçuşlar iptal edildi? Türk Hava Yolları (THY) iptal edilen uçak seferleri

Televizyona Yakın Oturma ve Göz Sağlığı: Gerçek Durum Nedir?

UCSF'nin raporuna göre, televizyona çok yakın oturmak doğrudan gözlere zarar vermez, ancak göz yorgunluğuna yol açabilir. Özellikle çocuklar, yetişkinlerden daha yakın mesafelere odaklanabilirler ve bu durum onların göz yorgunluğu yaşamasına yol açabilir. Uzmanlar, televizyon izlerken ortamın iyi aydınlatılmasını ve ara sıra gözlerin ekrandan uzaklaştırılmasını öneriyorlar.

Editör: Havva Andırır