Kahvenin hemen her yerde tüketildiği günümüzde, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, filtre kahve severler için önemli bir uyarıda bulundu. Sağlıklı beslenmeyle ilgili tavsiyeleriyle tanınan Karatay, bu kez filtre kahvenin bilinmeyen yönlerini açıkladı.

Filtre Kahvenin Gizli Tehlikesi: Bromür ve Kimyasallar

Evde, işte ve dışarda sıklıkla tüketilen filtre kahve yerine Türk kahvesini öneren Karatay, uyarısının sebebini de açıkladı. Karatay'a göre, filtre kahvenin yapımı sırasında kullanılan kağıt filtreler, bromür ve çeşitli kimyasallar içeriyor. Bu kimyasallar sıcak suyla birlikte kahveye ve dolayısıyla vücuda geçiyor. Karatay, bromürün tehlikeli olduğunu ve bromatın ise çok daha tehlikeli olduğunu vurguladı.

Türk Kahvesi Daha Güvenli

Karatay, filtre kahve yerine French press gibi alternatif yöntemlerle kahve yapılmasını veya atalarımızdan kalan Türk kahvesinin tercih edilmesini önerdi. Karatay'ın açıklamasına göre, filtre kahve içenlerin %80'inde uyku sorunu yaşanırken, Türk kahvesinin böyle bir etkisi olmadığını da belirtti.

Havuz ve Denizden Sonra Islak Mayo ile Beklemeyin, İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Yakalanabilirsiniz! Havuz ve Denizden Sonra Islak Mayo ile Beklemeyin, İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Yakalanabilirsiniz!

Filtre Kahveden Kaçınmak İçin Neler Yapılabilir?

Filtre kahve yerine French press gibi alternatif yöntemler kullanın.
Kendi filtrelerinizi yapabilirsiniz.
Mümkünse kağıt filtre yerine metal filtre tercih edin.
Türk kahvesi için.
Fazla kahve tüketimini sınırlayın.

Editör: Muhammed Fatih Kıvrım