19.yüzyılda başlayan ve Darwin ile Wallace arasında sıkça tartışılan evrimsel süreçlerle ilgili sorular, modern bilimin gücüyle sonunda cevaplandı. Yapay zeka tarafından yönlendirilen yeni bir çalışma, kuşkanatlı kelebeklerin renk ve desen çeşitliliğinin arkasındaki nedenleri aydınlattı.

YENİ ANLIK SON DEPREMLER LİSTESİ 21 TEMMUZ 2024 || DEPREM Mİ OLDU? Deprem nerede, kaç şiddetinde oldu? Kandilli/AFAD son depremler YENİ ANLIK SON DEPREMLER LİSTESİ 21 TEMMUZ 2024 || DEPREM Mİ OLDU? Deprem nerede, kaç şiddetinde oldu? Kandilli/AFAD son depremler

Darwin ve Wallace Arasındaki Anlaşmazlık

Ünlü biyolog Charles Darwin, kelebeklerdeki renk çeşitliliğinin cinsel seçilimden kaynaklandığını öne sürmüştü. Ona göre, dişiler erkeklerin renkli ve çeşitli görünümlerini tercih ederek bu çeşitliliği destekliyordu. Alfred Russel Wallace ise doğal seçilimin evrimde daha geniş bir rol oynadığını savunmuştu.

Yapay Zeka ve Kelebek Analizi

Pazartesi günü yayımlanan hakemli bir dergide yer alan yeni çalışma, yapay zekanın kelebeklerin kanat biçimleri, renk ve desenlerini analiz ettiğini ortaya koydu. Araştırmacılar, 16 bin kelebek görüntüsünü inceleyerek, erkekler ve dişiler arasındaki belirgin farklılıkları ve bu farklılıkların evrimsel süreçlerle ilişkisini araştırdılar.

Bilimsel Bulgular ve Değerlendirme

Dr. Jennifer Cuthill liderliğindeki ekip, makine öğrenimi kullanarak kelebeklerin biyolojik çeşitliliğini daha iyi anlamayı başardı. Erkeklerin genellikle daha çeşitli şekil ve desenlere sahip olduğunu ancak dişilerin de türler arası çeşitliliğe katkıda bulunduğunu ortaya koydular. Bu bulgular, hem Darwin'in cinsel seçilim teorisini hem de Wallace'ın doğal seçilim görüşünü destekler nitelikte.

Editör: Havva Andırır