LGS Tercihlerinde En Sık Yapılan 10 Hata

2 Haziran’da yapılan LGS sonuçları geçtiğimiz hafta açıklandı ve şimdi yaklaşık 1 milyon aday 17 Temmuz’a kadar sürecek tercih sürecine girdi.

Lgs Fizik Sorusu

Araştırmadan Okul Seçmeyin

1- Sadece puana bakmak: Puanlar her sene değişiklik gösterdiği için liste oluştururken sadece yüzdelik dilimlerinizi dikkate alın.

2- Ziyaret etmeden okul yazmak: Tercih listenize ekleyeceğiniz okulları mutlaka daha önceden görün. Okulun fiziki ve eğitim koşullarını, araştırmadan listeye eklemeyin.

Lgs Fen Sorusu Iptal Mi Lgs De Iptal Edilen Soru Var Mi

En İyi Okul Eve Yakın Olandır

3- Sadece kendi yüzdelik diliminde tercih yapmak: Tercih listenize doğrudan kendi yüzdelik diliminizden başlamayın. İlk birkaç tercihi kendi diliminizin önünde olan okullardan deneyip şansınızı deneyin.

4- Yüzdelik dilimin altında okul yazmamak: Listenizde sadece kendi yüzdelik diliminiz civarındaki okulları değil, alt tercihlerde daha düşük yüzdelik dilimleri de bulundurup açıkta kalma riskinizi azaltın.

Lgs Fen Sorusu Iptal Mi Lgs De Iptal Edilen Soru Var Mi 85

Bölüme Karar Vermemek

5- Meslek lisesi tercihi: Meslek lisesi tercihi yapacaksanız mutlaka mesleki yetkinlik açısından öğrenciye uygun olabilecek bölümleri belirleyip ona göre tercih yapın.

6- Okulun değerini yüzdelik dilimle bütünleştirmek: Bir okulun yüzdelik diliminin diğer okullardan daha önde olması o okulun mutlaka daha iyi olacağı anlamına gelmez. Birbirine yakın yüzdelik dilimli okullarda iyi araştırma yapın.

Lgs Fen Sorusu Iptal Mi Lgs De Iptal Edilen Soru Var Mi 1

Uzak Okul Seçmek

7- Eve yakınlık: Büyükşehirlerde yaşıyorsanız önemli kriterlerden biri de okulun eve yakınlığıdır. Çocuğunuzun vaktinin çoğunu yolda geçirmemesi adına bu önemli bir kriterdir.

Lgs1

İl Dışı Tercihler İyi Düşünülmeli

8- Aile bütçesi yapmamak: Devlet okulu mu özel okul mu ikileminde kalındıysa okulların olanakları iyi araştırılmalı, özel okul noktasında ailenin bütçe planlaması yaptıktan sonra karar vermesi daha doğru olacaktır.

Lgs Sinavindan 1 Gun Once Ne Yap

SON DAKİKA: SINAV HABERLERİ KPSS ALAN BİLGİSİ 2024 | KPSS sınav sonuçları ne zaman, hangi tarihte açıklanacak? ÖSYM sınav takvimi yayınlandı SON DAKİKA: SINAV HABERLERİ KPSS ALAN BİLGİSİ 2024 | KPSS sınav sonuçları ne zaman, hangi tarihte açıklanacak? ÖSYM sınav takvimi yayınlandı

9- İnternette okulu araştırmamak: Okullarla ilgili araştırma yaparken bire bir okullara gitmenin yanı sıra internetten okulların sosyal etkinlikleri ve akademik başarıları araştırılmalı. Gerekirse konunun uzmanlarından destek alınmalı.

10- Barınma alternatiflerini düşünmemek: İl dışı tercih düşünülüyorsa yazılacak okulun pansiyon durumu ya da çocuğun diğer barınma alternatifleri mutlaka araştırılmalı. Ayrıca öğrencinin psikolojik olarak evden ayrılma noktasında sorun yaşayıp yaşamayacağı üzerine düşünülmeli. Bu noktada doğru karar verilmeli.

Editör: Muhammed Fatih Kıvrım