BİLSEM öğretmen atama sonuçları 2024 sorgulama www.meb.gov.tr sitesi: BİLSEM öğretmen atama sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak nasıl öğrenilir? BİLSEM öğretmen atama sonuçları 2024 sorgulama www.meb.gov.tr sitesi: BİLSEM öğretmen atama sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak nasıl öğrenilir?

2024 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında tercihlerin nasıl yapıldığı ve bu süreçte dikkat edilmesi gereken noktalar, e-Okul sistemi üzerinden öğrencilere açıklandı. Tercihler için son tarih 17 Temmuz 2024 olarak belirlendi.

e-Okul Üzerinden Tercih Detayları

LGS tercih sürecinde öğrenciler, geçen yılki kontenjanlar ve yüzdelik dilimleri ile bu yılki sınav performanslarını karşılaştırabilecekleri e-Okul sistemi üzerinden gerekli bilgilere erişebiliyorlar. Her okulun geçen yıl oluşan taban ve tavan yüzdelik dilimleri, tercih yapacak öğrencilere yol gösteriyor.

Tercih Robotu ve Kolaylık Sağlayıcı Araçlar

Öğrencilere yönelik olarak geliştirilen tercih robotu, istenen yüzdelik dilim aralıklarında il ve ülke genelindeki okul listelerini sunuyor. Bu araç sayesinde öğrenciler, okul türlerini, il ve ilçe bilgilerini girerek tercih edecekleri okullar hakkında detaylı bilgi alabiliyorlar. Bu şekilde tercih sürecinde daha bilinçli kararlar vermeleri sağlanıyor.

Tercih Yapma Koşulları ve Limitleri

Öğrenciler, yerel yerleştirme sürecinde en fazla 5 okul tercihinde bulunabilecekler. Bu tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 okulu seçme şartı bulunuyor. Ayrıca merkezi sınavla öğrenci alan okullar için de toplamda 20 okul tercih hakkı veriliyor.

LGS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Öğrencilerin merakla beklediği LGS yerleştirme sonuçları, 22 Temmuz 2024 tarihinde açıklanacak. Bu tarihe kadar öğrenciler, yapacakları tercihlerle ilgili detaylı araştırmalarını ve değerlendirmelerini tamamlayacaklar.

Editör: Havva Andırır