Ünlü ekonomi dergisi Forbes, 2023 yılı için dolar milyarderleri listesini açıkladı. Bu yılki liste, toplam 2.871 milyarder ile rekor kırdı. Listede yer alan kadın milyarder sayısı ise 369 olarak belirlendi. Forbes'un düzenli olarak her yıl açıkladığı listede, servetini kendi kazananların oranı sadece yüzde 3,6'da kaldı.

Türkiye’den Hangi İsimler Listeye Girdi?

Türkiye’den listeye giren 27 milyarder arasında Agrotech’in sahibi Hümeyra Gökçen Keskin dikkat çekti. Keskin, 1,1 milyar dolarlık servetiyle listeye girdi. Ancak dergi piyasaya çıktıktan sonra servetinin 1 milyar doların altına indiği belirtildi. Keskin, gelecekte tarım ve gıda sektörlerinde büyümeye devam etmeyi planladığını ifade etti.

Dünya Genelinde Milyarderlerin Durumu Nasıl?

Dünya genelinde milyarderlerin toplam servetleri, 2 trilyon dolar artış göstererek 14,2 trilyon dolara ulaştı. Milyarder sayısı ise geçen yıla kıyasla 141 kişi artarak 2.781 oldu. LVMH’nin Üst Yöneticisi Bernard Arnault, 233 milyar dolarlık servetiyle ikinci kez dünyanın en zengin kişisi olarak listenin başında yer aldı. Elon Musk 195 milyar dolarlık servetiyle ikinci, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ise 194 milyar dolarlık servetiyle üçüncü sırada yer aldı.

Hümeyra Gökçen Keskin’in Yorumları Neler?

Forbes listesine giren Hümeyra Gökçen Keskin, servetinin bir kısmını kaybetmesine rağmen hedeflerinin büyük olduğunu belirtti. Keskin, "İhracatla büyümeye ve dış ticaret açığımıza pozitif katkı sağlaması nedeniyle oldukça önemsiyoruz. Agrotech olarak tarımı ulusal güvenlik meselesi olarak görüyoruz ve önümüzdeki yıllarda da tarımsal üretimin her aşamasında üreticimize destek olmayı amaçlıyoruz" dedi.

Milyarderlerin Servet Artışının Sebepleri Nelerdir?

Bu yıl milyarderlerin sayısı ve toplam servetlerinde görülen artış, küresel ekonomideki toparlanma ve bazı sektörlerde yaşanan büyümeye bağlı olarak gerçekleşti. Özellikle teknoloji ve lüks tüketim alanlarındaki gelişmeler, bazı milyarderlerin servetlerinin büyük ölçüde artmasına yol açtı.

Türkiye’de Dolar Milyarderlerinin Durumu Nedir?

Türkiye’de listede yer alan 27 dolar milyarderi arasında Murat Ülker, 5 milyar dolarlık servetiyle listenin başında yer aldı. Türkiye’den listeye giren tek kadın olan Hümeyra Gökçen Keskin, Agrotech ile tarım sektöründe önemli bir konuma sahip. Türkiye’deki milyarderler, genellikle aile şirketleri ve sanayi yatırımlarıyla öne çıkarken, bazı isimler uluslararası yatırımları ve yenilikçi girişimleriyle dikkat çekiyor.

Kıyı Emniyeti'ne 59 Daimi İşçi Alımı: Son Başvuru 22 Temmuz! Kıyı Emniyeti'ne 59 Daimi İşçi Alımı: Son Başvuru 22 Temmuz!

Forbes Dolar Milyarderleri Listesi Nasıl Hazırlanıyor?

Forbes Dolar Milyarderleri Listesi, milyarderlerin halka açık ve özel şirketlerdeki hisseleri, nakit varlıkları, gayrimenkulleri ve diğer yatırımlarının değerlendirilmesi sonucunda oluşturuluyor. Dergi, her yıl düzenli olarak bu listeyi yayınlayarak dünyanın en zengin insanlarını ve servetlerinin kaynağını mercek altına alıyor.

Editör: Muhammed Fatih Kıvrım