Türkiye'nin demir yolu altyapısını güçlendirmek ve uluslararası demiryolu bağlantılarını artırmak amacıyla başlatılan Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Hattı Projesi'nde önemli bir aşama kaydedildi. Projenin Çerkezköy-Kapıkule bölümünde fiziki ilerleme yüzde 80'in üzerine çıktı. Bu gelişme, İstanbul ile Edirne arasındaki demiryolu yolculuklarının süresini 4 saatten 1 saat 30 dakikaya düşürecek olan projenin heyecanını artırdı.

PROJEDE SON DURUM VE AMACI

Çerkezköy-Kapıkule Hızlı Tren Hattı, Türkiye'nin Avrupa yakasında yer alan Çerkezköy ilçesinden başlayarak, Edirne'nin Kapıkule sınır kapısına kadar uzanan bir demiryolu hattı projesidir. 2019 yılında başlatılan bu proje, Türkiye'nin demiryolu altyapısını geliştirmeyi ve uluslararası demiryolu bağlantılarını güçlendirmeyi hedeflemektedir.

TİCARET VE TURİZMDE ARTIŞ BEKLENİYOR

Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Hattı'nın tamamlanmasıyla İstanbul ile Edirne arasındaki ulaşım sürelerinin kısalması ve uluslararası taşımacılıkta daha rekabetçi bir ortam oluşturulması hedeflenmektedir. Projenin tamamlanmasıyla birlikte Türkiye ile Avrupa arasındaki ticaret ve turizm hareketliliğinin artması beklenmektedir.

HAT ÖZELLİKLERİ VE İSTASYONLAR

Proje, Trakya Hızlı Tren Hattı olarak adlandırılan güzergahta Sirkeci’den başlayıp, Halkalı, Kabakça, Çerkezköy, Büyükkarıştıran, Misinli, Lüleburgaz, Babaeski, Havsa güzergahından Kapıkule’ye varacak. Tekirdağ ve Kırklareli’ne birer kol ayrılacak. Toplam 229 kilometrelik projenin Kırklareli, Edirne ve Kapıkule’de istasyonları bulunacak.

17-18-18-20 Mayıs İzmir sokağa çıkma yasağı mı var, kaç gün yasak var? 17-18-18-20 Mayıs İzmir sokağa çıkma yasağı mı var, kaç gün yasak var?

PROJENİN FAZLARI VE İLERLEME DURUMU

Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi; 153 kilometrelik Kapıkule-Çerkezköy, 67 kilometrelik Çerkezköy-Ispartakule ve 9 metrelik Ispartakule-Halkalı arasından oluşuyor. Projenin tamamlanmasıyla yolcu seyahat süresi 4 saatten 1,5 saate, yük taşıma süresi ise 6,5 saatten 2,5 saate düşecek. Toplam 229 kilometrelik proje, Türkiye'nin demiryolu ağını genişletme ve modernleştirme çabalarının bir parçasıdır.