ABD'de yürürlüğe giren yasaklama yasasına karşı TikTok, platformun faaliyetlerini engelleyecek yasaya karşı dava açtı. İşte detaylar:

TİKTOK, YASAKLAMA YASASINA KARŞI HAREKETE GEÇTİ

TikTok ve sahibi Çinli şirket ByteDance, ABD'de yürürlüğe giren yasa nedeniyle ABD hükümetine dava açtı. TikTok'un devredilmesini veya yasaklanmasını öngören bu yasa, TikTok'un faaliyetlerini engelleyebilecek nitelikte.

Lundy Parraga öldü mü, saldırıda mı nasıl öldü, cinayet mi? Lundy Parraga öldü mü, saldırıda mı nasıl öldü, cinayet mi?

DAVA DİLEKÇESİNDE ANAYASA AYKIRILIĞI İDDİASI

Washington'daki Temyiz Mahkemesine sunulan dava dilekçesinde, yasanın anayasaya aykırı olduğu iddia edildi. TikTok'un ABD'de devredilmesinin veya yasaklanmasının zorunlu hale getirilmesinin, anayasal haklarına aykırı olduğu savunuldu.

TİKTOK'UN ABD'DE KALMASI İÇİN MÜCADELE

TikTok'un dava dilekçesinde, uygulamanın ABD'de faaliyetlerine devam etmesi için yasanın talep ettiği satışın "ne ticari, ne teknolojik ne de yasal olarak" mümkün olmadığı belirtildi. TikTok yönetimi, ABD'de diğer sosyal medya platformları gibi tamamen Amerikan yasalarına göre çalıştıklarını ve veri güvenliğine büyük önem verdiklerini vurguladı.

YASAKLAMA KARARININ ARKASINDAKİ GEREKÇE

Yasanın arkasındaki temel gerekçe, TikTok'un Amerikan vatandaşlarına ait bilgileri Çin yönetimine ilettiği iddiası. Yasaya destek verenler, bu durumun ulusal güvenliği tehdit ettiğini savunuyorlar. Ancak Kongre üyeleri ve TikTok yönetimi, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve uygulamanın yasaklanmasının ifade özgürlüğünün kısıtlanması anlamına gelebileceğini belirtiyorlar.

TikTok'un açtığı bu dava, platformun ABD'deki geleceği ve diğer teknoloji şirketlerine benzer bir durumda nasıl bir yol izlenebileceği konusunda önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.