Leonardo da Vinci'nin ünlü Mona Lisa tablosunun arka planındaki manzaranın yeri konusundaki tartışmalar, uzun yıllardır merak konusuydu. Ancak 2014 tarihli "Da Vinci Tweeti" kitabının yazarı olan jeolog ve Rönesans sanat tarihçisi Ann Pizzorusso, bu tartışmalara son noktayı koyduğunu iddia ediyor.

İkiz Vampir Avcıları (The Twins Effect) KONUSU, oyuncuları, çekim mekanları, kaç yılında çekildi? İkiz Vampir Avcıları (The Twins Effect) KONUSU, oyuncuları, çekim mekanları, kaç yılında çekildi?

LECCO: MONA LİSA'NIN GERÇEK ARKA PLANI

Pizzorusso'ya göre, Leonardo da Vinci tablosunda kuzey İtalya'nın Lombardiya bölgesinde bulunan Como Gölü kıyısındaki Lecco şehrini resmetti. Resmin arka planında yer alan köprü, sıradağlar ve göl, Lecco'nun 14. yüzyılda inşa edilen Azzone Visconti köprüsü, bölgeye bakan Alpler ve şehrin güneyindeki Garlate Gölü olarak tanımlanıyor.

BİLGİ VE DENEYİM BİRLEŞİYOR: JEOLOJİ VE SANAT TARİHİ İKİLİSİ

Pizzorusso, jeoloji ve sanat tarihi bilgisini harmanlayarak bu konudaki uzmanlığını konuşturdu. "Jeologlar resimlere bakmaz ve sanat tarihçileri de jeolojiye bakmaz" diyerek bu iki farklı alanı bir araya getiren Pizzorusso, tablonun sırrını çözdüğünü iddia ediyor.

LECCO'NUN İZLERİ: GEÇMİŞE YOLCULUK

Pizzorusso, iddiasını kanıtlamak için Lecco'yu ziyaret etti ve Leonardo'nun da bu bölgeyi ziyaret ettiğini belirtti. Leonardo'nun defterlerinden yola çıkarak, Lecco bölgesini ve çevresini keşfetmek için zaman harcadığını da belirtti.

KÖPRÜDEN DAHA FAZLASI: TABLONUN DETAYLARI

Pizzorusso'nun bulguları, geçmişteki teorileri çürütüyor. Önceki teoriler, resimdeki sol omzun hemen üzerinde yer alan küçük köprüyü farklı şehirlerde yerleştiriyordu, ancak bu şehirlerde göl olmaması bu teorileri çürütüyor.

Pizzorusso'nun çalışması, Mona Lisa tablosunun arka planındaki manzaranın gerçek yerini belirlemede önemli bir adım olarak kabul ediliyor. Bu bulgu, Leonardo'nun tablosunda gerçek manzaralara dayandığı ve detaylara verdiği önemi gösteriyor.