İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), halk sağlığını tehdit eden bu virüsle mücadele için ücretsiz HPV aşısı uygulaması başlattı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun duyurduğu aşı kampanyasının detayları şöyle:

Başvurular 16 Mayıs'ta Başlıyor

İBB, 16 Mayıs'tan itibaren ücretsiz HPV aşı uygulaması için başvuruları almaya başlıyor. Aşı ilk etapta sosyoekonomik yoksunluk çeken kişilere uygulanacak. İstanbul’da ikamet eden 9-26 yaş aralığındaki bireylere ücretsiz uygulanacak aşı için https://forms.ibb.gov.tr/saglik/ibb-hpv-formu/ adresi üzerinden başvuru yapılabilecek. HPV aşısı alınan randevu sırasına göre uygulanacak.

Belirlenen Kriterleri Taşıyan İstanbullular İçin Ücretsiz Aşı İmkanı

Aşı için belirlenen kriterleri taşıyan ve başvuruları onaylanan İstanbullular, İBB Sağlık Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Şehzadebaşı Tıp Merkezi, Darülaceze Tıp merkezi ve Esenyurt Bütünleşik Halk Sağlığı Merkezlerine gelerek ücretsiz aşılarını yaptırabilecek.

Migren Atakları Yaz Aylarında Artıyor! Sıcak Havada Migrenle Nasıl Başa Çıkılır? Migren Atakları Yaz Aylarında Artıyor! Sıcak Havada Migrenle Nasıl Başa Çıkılır?

Etkili Koruyuculuk İçin İki veya Üç Doz Uygulama

Etkili koruyuculuğun sağlanabilmesi için aşılama 9-15 yaş aralığındaki bireyler için iki doz, 15 yaş üzeri bireyler için üç doz uygulanacak. Aşılama yapıldığında yaş durumuna göre belli bir periyotta diğer dozların yapılması zorunlu kılınacak.

Başvurular İnternet Üzerinden Yapılacak

Yarın başlayacak olan aşı uygulamasından faydalanmak isteyen 9-26 yaş aralığındaki bireyler ve ebeveynleri https://forms.ibb.gov.tr/saglik/ibb-hpv-formu/ adresi üzerinden ücretsiz HPV aşısı için başvuru yapabilecek.