AK Parti Osmaniye Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Derya Yanık, Etnospor Kültür Festivali’nde yaptığı ziyaretler ve incelemelerle, kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılması konusundaki hassasiyetini bir kez daha vurguladı. 2016 yılından bu yana Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından düzenlenen festival, bu yıl da renkli etkinlikleri ve çekişmeli müsabakalarıyla dikkat çekti. Etkinliklerin sona ermesiyle, Yanık’ın festivaldeki gözlemleri ve değerlendirmeleri öne çıktı.
Doğu Türkistan Platformu ile Yeniden Buluşma
Derya Yanık, festival alanında Doğu Türkistan Platformu Başkanı Hidayet Oğuzhan ve arkadaşlarının standını ziyaret etti. Bu ziyarette Yanık, "Geçen yıllardan tanıştığımız akraba topluluklardan dostlarla yeniden buluşmak çok anlamlı. Kültürel bağlarımızı güçlendirmek, dayanışma ve kardeşlik duygularımızı pekiştirmek adına bu tür etkinliklerin önemi büyük," ifadelerini kullandı. Yanık, bu tür karşılaşmaların kültürel hafızanın canlı tutulmasına katkı sağladığını belirtti.
Osmanlı Sultanlarının Kıyafetleri
Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü standında Osmanlı Sultanlarının orijinal kıyafetlerinin birebir örneklerini inceleyen Yanık, "Bu kıyafetler, tarihimizi ve kültürel zenginliğimizi yansıtıyor. Geçmişimize duyduğumuz saygıyı ve bağlılığı bu tür eserler aracılığıyla genç nesillere aktarmak bizim sorumluluğumuzdur," dedi. Bu tür sergilerin kültürel bilinci artırmada ve tarihi değerleri anlamada önemli bir rol oynadığını vurguladı.
Geleneksel El Sanatlarına Destek
Yanık, festivalde Çarpana dokuma, kitre bebek yapımı ve geleneksel cilt yapımı gibi çeşitli geleneksel el sanatlarının sergilendiği standları da ziyaret etti. "Usta öğreticilerimize ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Kültürel hafızamıza yaptıkları katkılar paha biçilemez. Bu el sanatları, geçmişten günümüze taşınan değerlerimizi yaşatmanın birer sembolüdür," diyerek, geleneksel el sanatlarının korunması ve desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.
Etnospor Kültür Festivali’nin Önemi
Derya Yanık, Etnospor Kültür Festivali’nin, geleneksel sporlar ve oyunlar kapsamında dünyanın en geniş katılımlı festivali olduğunu belirterek, "Bu festival, farklı kültürleri bir araya getiriyor ve nesilden nesile aktarılan geleneklerin canlı ve güncel kalmasını sağlıyor. Festivalin, kültürel farkındalık ve mirasın korunmasındaki önemi büyük," ifadelerini kullandı.
Kültürel Değerler
Etnospor Kültür Festivali, geleneksel sporlar ve kültürel etkinliklerle dolu bir program sunarak katılımcılarını bekliyordu. Yanık, "Geleneklerimizi yaşatmak, geleceğimize yaptığımız en büyük yatırımdır. Bu tür festivaller, sadece eğlence ve spor etkinlikleri sunmakla kalmaz, aynı zamanda kültürel değerlerimizin yaşatılmasına ve yeni nesillerle buluşturulmasına vesile olur," dedi.
Geleceğe Yatırım
Yanık, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Geleneklerimizi yaşatmak, geleceğimize yaptığımız en büyük yatırımdır. Bu tür festivaller, sadece eğlence ve spor etkinlikleri sunmakla kalmaz, aynı zamanda kültürel değerlerimizin yaşatılmasına ve yeni nesillerle buluşturulmasına vesile olur. Etnospor Kültür Festivali gibi etkinliklerle, millet olarak köklerimize bağlı kalmaya devam edeceğiz."
Değerlendirmeler
Derya Yanık’ın Etnospor Kültür Festivali’ndeki ziyaretleri ve değerlendirmeleri, kültürel mirasın korunması ve geleceğe aktarılması konusundaki kararlılığını bir kez daha ortaya koydu. Geleneksel sporlar ve el sanatları, geçmişten günümüze taşınan değerlerimizi yaşatmak ve bu mirası gelecek nesillere aktarmak için en önemli araçlarımızdan biri olmaya devam ediyor.