Son zamanlarda, Aydın Güven Gürkan adı da bu merakı uyandıran isimlerden biri haline geldi. Peki, kimdir bu gizemli isim? İşte, detaylar...

Erken Yaşam ve Eğitim

Aydın Güven Gürkan, 10 Mayıs 1941'de Elazığ'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini, babasının memuriyeti dolayısıyla Anadolu'nun çeşitli illerinde tamamladıktan sonra, 1963 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat bölümünden mezun oldu. Akademik kariyerine Almanya'nın Köln Üniversitesi'nde yüksek lisans ve doktora çalışmalarıyla devam etti. Doktorasını 'summa cum laude' (olağanüstü başarı) notuyla tamamladıktan sonra 1970 yılında Gazi Üniversitesi'nde doktor asistan olarak göreve başladı.

Akademik Kariyer

Kısa sürede akademik başarılarıyla dikkat çeken Gürkan, 1973 yılında doçent unvanını aldı ve 37 yaşında profesör unvanını elde etti. Gazi Üniversitesi'nde Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu'nda müdürlük yaparak, ekonomik doktrinler alanında uzun yıllar öğretim üyeliği yaptı. 1981 yılında üniversitedeki baskıları protesto etmek amacıyla akademiden ayrıldı.

Karabük'te Korkutan Kaza: Kamyon ve Hafif Ticari Araç Çarpıştı, 9 Yaşındaki Çocuk Yaralandı Karabük'te Korkutan Kaza: Kamyon ve Hafif Ticari Araç Çarpıştı, 9 Yaşındaki Çocuk Yaralandı

Siyasi Kariyer

1983 yılında siyasete adım atan Gürkan, Halkçı Parti'den Antalya milletvekili seçildi ve partisinin Genel Sekreterliği ve ardından Genel Başkanlığı görevlerini üstlendi. SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü ile birleşme sürecini yönlendirerek, Sosyaldemokrat Halkçı Parti'nin (SHP) kurucu Genel Başkanı oldu. Siyasi kariyerinde birçok önemli görevde bulunan Gürkan, aktif politikaya ara verdiği dönemlerde dahi SHP'nin yönetiminde görev aldı. İçel'den milletvekili seçilerek parti içinde Grup Başkanvekilliği ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gibi önemli görevleri üstlendi.

Kişisel Hayat ve Ölüm

Aydın Güven Gürkan, Almanca ve İngilizce bilmekteydi ve çeşitli ders notları ve makalelerinin yanı sıra "Kalkınmanın Sosyo-Ekonomik Sorunları" adlı bir kitabı bulunuyordu. Sanatçı Serap Aksoy ile evli olan Gürkan'ın bir kız çocuğu vardı. Ne yazık ki, mide kanserine yakalanan Gürkan, uzun bir tedavi sürecinin ardından 22 Ocak 2006'da İstanbul'da hayata veda etti ve Tuzla ilçesindeki mezarlıkta defnedildi.

Editör: Zeliha YAKUT