NATO müttefikleri, Hollanda Başbakanı Mark Rutte'yi yeni genel sekreter olarak seçti. Jens Stoltenberg'in görevini devralan Rutte, NATO'nun yeni lideri olarak göreve başladı.

Seçim Süreci ve Adaylar

Rutte'nin atanması, geçen hafta tek rakibi olan Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis'in yarıştan çekilmesiyle kesinleşti. NATO'nun eski lideri Stoltenberg, Rutte için "gerçek Transatlantikçi, güçlü lider ve uzlaşı kurucu" sözleriyle övgüde bulundu.

Son Dakika Haberi Havaalanın Çatısı Çöktü Ölü Ve Yaralılar Var Son Dakika Haberi Havaalanın Çatısı Çöktü Ölü Ve Yaralılar Var

Türkiye'nin Destek Açıklaması

Türkiye, nisan ayında yapılan oylamada Rutte'yi yeni liderlik pozisyonu için desteklediğini duyurmuştu. Rutte, destek almak amacıyla 26 Nisan'da İstanbul'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmiş ve Türkiye'nin NATO içindeki stratejik önemine vurgu yapmıştı. Türkiye, ABD'nin ardından NATO bünyesindeki en büyük ikinci askeri güç olarak öne çıkıyor.

NATO'nun Geleceği İçin Önemli Bir Dönüm Noktası

Bu atama, NATO'nun geleceği ve Transatlantik ilişkileri açısından önemli bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor. Mark Rutte'nin liderliği altında NATO'nun nasıl bir dönüşüm geçireceği merakla bekleniyor. Rutte'nin transatlantik ilişkileri güçlendirmesi ve NATO içinde uzlaşı sağlaması bekleniyor.

Mark Rutte'nin NATO Genel Sekreterliği'ne atanması, ittifak içinde ve uluslararası arenada büyük yankı uyandırdı. Bu yeni dönemde NATO'nun karşılaşacağı zorluklar ve fırsatlar, Rutte'nin liderliğinde şekillenecek.

Editör: Zeliha YAKUT