Son dönemde kullanıcılar "Mutlu Kaya olayı nedir? Mutlu Kaya kimdir?" sorularının cevaplarını aramaya başladı. Türkiye gündeminde geniş yer bulan bu olayla ilgili merak edilen tüm detayları sizler için derledik. İşte Mutlu Kaya'nın hayatı ve yaşanan olayların ayrıntıları...

Mutlu Kaya Kimdir?

Yeni Atandığı Köyü Güzelleştirmek İsteyen İmamın Yolları Temizleme Çabası Beğeni Topladı Yeni Atandığı Köyü Güzelleştirmek İsteyen İmamın Yolları Temizleme Çabası Beğeni Topladı

Mutlu Kaya, 1996 yılında doğdu. Sekiz kardeşli bir ailenin üyesi olan Kaya, spor akademisini kazanmasına rağmen maddi sıkıntılar nedeniyle eğitimini tamamlayamadı. Genç yaşında hem Kürtçe hem de Türkçe şarkılar söyleyerek müzik dünyasında kendini göstermeye başladı.

O Ses Türkiye ve Saldırı

Mutlu Kaya, 2015 yılının Mayıs ayında "O Ses Türkiye" ses yarışmasına katıldığı dönemde, Diyarbakır'ın Ergani ilçesindeki evinde silahlı saldırıya uğradı. Eski erkek arkadaşı tarafından gerçekleştirilen bu saldırıda Kaya ağır yaralandı. Vücuduna isabet eden dört kurşundan biri hala kafa tasında durmaktadır. Bu saldırının ardından uzun bir süre hastanede tedavi gören Kaya, ne yazık ki yürüyemez hale geldi ve müzik kariyeri sona erdi.

Saldırının Sonuçları ve Yaşananlar

Mutlu Kaya, saldırı sonrasında fiziksel ve psikolojik olarak büyük zorluklar yaşadı. 2022 yılında verdiği bir röportajda, saldırı sonrası el ve ayaklarının tutmadığını belirterek; “Yedi yıldır bu odadayım. Bazen bu oda gözümün önünde küçülüp kafes kadar oluyor. Bir kuş kafesi gibi. Ama şunu da biliyorum; hayatta kalmak zorundayım,” demiştir. Kaya, hayatını tekerlekli sandalyede sürdürmek zorunda kalmış ve kendi başına yaşamını sürdürememektedir.

Aile İçindeki Şiddet ve Dramatik Zincir

Mutlu Kaya'nın ablası Dilek Kaya da şiddetin kurbanı olmuştur. İki kız kardeşin avukatı Müzeyyen Boylu ise Diyarbakır’da eşi tarafından öldürülmüştür. Bu olaylar, Kaya ailesinin yaşadığı şiddetin dramatik zincirini gözler önüne sermektedir. Kadına yönelik şiddet, Kaya kardeşlerin hayatlarını derinden etkilemiştir.

Editör: Zeliha YAKUT