5 yaşındaki kuzenini zorla dudağından öptürdüğü görüntüleri sosyal medyada paylaşan Duygu Özgül Kalebayır, Türkiye genelinde infial yarattı. Videoların yayılması üzerine Kalebayır tutuklandı ve TikTok hesabı kapatıldı. Tarafların aileleri ise yaşanan olayla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

CHP İçinde Fırtına: Kılıçdaroğlu ve Özcan'ın Sosyal Medya Tartışması CHP İçinde Fırtına: Kılıçdaroğlu ve Özcan'ın Sosyal Medya Tartışması

Olayın Detayları ve Tepkiler

Sosyal medyada büyük tepki çeken görüntülerde Duygu Özgül Kalebayır, 5 yaşındaki kuzenini zorla dudağından öptürmeye çalışırken "Öyle olmaz ben dudak seviyorum. Benim dudağım ora mı? Öp beni, öpersen bırakırım. Biz yanaktan öpüşmüyoruz. Çocukluğundan beri beni hep dudağımdan öpüyorsun" gibi ifadeler kullanıyordu. Bu video büyük bir infial yarattı ve Nevşehir İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Ürgüp İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından gözaltına alınan Kalebayır, Ürgüp Adliyesi'nde tutuklanarak cezaevine teslim edildi.

Bakanlık Müdahalesi ve TikTok Hesabının Kapatılması

Olayın yayılmasının ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hızlı bir şekilde devreye girdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Olayın sosyal medyada yayıldığı andan itibaren İl Müdürlüğü ekiplerimiz emniyet birimleri ile koordinasyon içerisinde harekete geçmiştir. Videodaki şahıs gözaltına alınmıştır. Çocuğun ailesi ile yapılan görüşmede videonun eski olduğu bilgisi edinilmiştir. Meslek elemanlarımız tarafından aileye danışmanlık hizmeti verilmiştir. Psikolojik sağlamlığını artırmak adına aile yanında bulunan çocuğun durumu yakından takip edilmeye devam edilecektir. Söz konusu TikTok hesabı Bakanlığımızın girişimleri sonucu kapatılmıştır. Bakanlık olarak sürecin yakın takipçisi olduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunarız" denildi.

Küçük Çocuğun Babası: "Video Eski, Herkes Gibi Bana da Değişik Geldi"

Ekol TV'ye konuşan küçük çocuğun babası Coşkun Nadir, yeğeninden şikayetçi olmayacağını belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Psikolojik olarak etkilendik. Olayın bu boyutlara varacağını tahmin edemedik. Benim yeğenim, yeğenim. O bahsettiğiniz insan benim yeğenim. Ben kötü niyetle yaptığını düşünmüyorum ki onun. Onda bir art niyet aramıyorum, arayamam. Basın zaten her tarafta paylaşmış. Belki bu olay hani bu kadar abartılacak bir olay değil. Devletin kanunları belli. Video yayıldıktan sonra gördüm. Herkes gibi bana da değişik geldi tabii. Benim çocuğum zaten orada çok küçük. Hani o video çok eski. Şu anki fiziki durumuna göre çok küçük zaten benim çocuk. Ben onu videoda gördüğüm kadarıyla. Attırır mıydım ben onu videoyu görmüş olsam. Çocuk zaten küçük. 2 yaşında o zaman. Benim tahminime göre benim oğlum orada 2 yaşında. Tahminime göre yani orada fiziki durumunda gördüğüm kadarıyla 2 yaşında. Bilemedin 3 yaşında. Orada konuşmuyor. Benim oğlum 5 yaşında konuştu ya. Geç konuştu geç. 5 yaşında konuştu benim oğlum. Oradaki mimikler yanlış olduğu için. Belki de çok sevdiği için olabilir."

"Öpmesinde Sıkıntı Yok, Keşke O Mimikleri Yapmasaydı"

Çocuğun babası sözlerine şöyle devam etti:

"Belki de gerçekten ruh hali bozuk olduğu için olabilir. Bu çocuk zaten anasız babasız büyümüş bir çocuk. Ben ruh halini bilemem. Duygu’yu annesi büyüttü, dedesi büyüttü. Babası yoktu. Babası çocukken şiddete maruz kaldı çocuk babası tarafından. Dedesi gitti aldı babasından. 15, 16 yaşına kadar dedesi büyüttü. Yani sıkıntılarla bu yaşına gelmiş bir çocuk Duygu. Duygu çok zeki bir çocuk. Çok da efendi bir çocuk. Ben şahsen ilk gördüğümde ne bileyim mimiklerinden rahatsız oldum herkes gibi. Keşke o mimikleri yapmasaydı. Keşke öpmüş olabilir, öpeydi bir sıkıntı yok ama mimikleri yaptığı için milletin kendine yani şey yaptı istismar olarak algılattı herkese. Yoksa ben Duygu’dan kesinlikle böyle bir şey beklemem, düşünmem. Duygu’dan ben nasıl şikayetçi olabilirim. Ben olamam şikayetçi. Olmuş. Bu videoyu çekmiş. Elimde büyüyen bir çocuk."

Duygu Özgül'ün Annesi: "Çocuğumun Hiçbir Art Niyeti Yoktu"

Duygu Özgül'ün annesi Müjgan Nadir, kızının videoları neden yüklediğini ve olayın nasıl geliştiğini şöyle anlattı: "Videoyu çektiği zaman bende yanındaydım. Dayısı da yanındaydı. Yengesi de yanındaydı. 2 sene önce çekildi. Duygu kuzenleriyle her zaman bir araya geldiğinde video çeker yani. O yüzden hiçbir art niyet de yok yani çocuğumun. Sadece sevgisinden yani. Onun dışında kötü hiçbir niyeti yoktu çocuğumun. Videoyu yeni yüklemesindeki sebebi anlatayım ben size. Daha önceki TikTok hesabı kapatıldığı için eskisi durduğu için yeni videolar atmaya hesabını tekrardan yani güncellemeye çalıştı. Duygu’nun amacı oydu yani. Biz çok kötü durumdayız şu anda yani ailesi olarak hiç böyle bir şey beklemiyorduk ve çok saçma bir olay yüzünden benim kızım şu anda suçsuz bir şekilde içeride."

"Çocuğum Diplomasını Beklerken Hapishaneyi Boyladı"

Müjgan Nadir, kızı Duygu'nun yaşadığı zorlukları ve başarılarını da anlatarak şöyle devam etti: "Duygu 1 yaşında ben babasıyla ayrıldım. Duygu 1 yaşındaydı. Babası beni aldatarak Duygu’yla bana şiddet gösterdi. Ve benim babam, dedesi bize sahip çıktı. Duygu’yu ben kendim tek başıma büyüttüm bu günlere getirdim. Bizim alnımız ak. Benim kızımın her zaman arkasındayım. Alnımız ak bizim. Dimdik ben buraya çıktım. Her zaman da kızımın arkasındayım. Dayısı, yengesi şikayetçi mi? Hayır, hayır. Onlar da ifadelerini verdiler. Ö.H’ de ifadesini verdi. Pedagogdan geçti. İşlemleri yapıldı ve Duygu ondan sonra mahkemeye çıktı. Dayısı orada değildim diyor ama o anda dayısı zaten çocuklarla ilgilenmiyordu ki. Bizim evimiz yakındı kardeşimle. Biz sabah, öğle, akşam, gece yarılarına kadar beraberdik. Biz Ürgüp’e gelmeden önce. Duygu baba sevgisi görmemiş bir çocuk olduğu için Ö.H’ye çok farklı. Duygu’nun sevgisi bilmiyorum Ö.H’ye çok farklı. Mesela ben annesiyim beni o kadar öpmez. Benim kızım suçsuz. Benim kızımın hiçbir suçu yoktur. Benim kızımın sadece tek suçu babasız olması, sevgisiz büyümesi. Başka hiçbir şey değil. Benim kızımın şu anda hem Tekvando diplomaları var. Direksiyon eğitmeni. Ayrıyeten de kendisi üniversiteyi bitirdi. Ameliyathane hizmet hemşiresi. Çocuğum diplomasını bekliyordu ki kendisi hapishaneyi boyladı. Hastaneye girecekken hapishaneye girdi benim çocuğum. Ben adaletin yerini bulmasını istiyorum. Benim çocuğum suçsuz. Lütfen o parmaklıklar ardından benim çocuğumu çıkarsınlar. Çok kötü yorumlar yapıyorlar, yapmasınlar. Bir annenin de ahını ve bedduasını almasınlar."

Editör: Zeliha YAKUT